VIII Zawody przewodników psów służbowych ŻW

22 zdjęć w galerii
Psy służbowe pełnią niezwykle ważną rolę w Żandarmerii Wojskowej. Są wykorzystywane m.in. do działań procesowych, profilaktycznych oraz prewencyjnych. Już po raz ósmy przewodnicy psów mogli wymienić się doświadczeniami oraz sprawdzić umiejętności swoje i swoich czworonożnych partnerów podczas Zawodów przewodników psów służbowych Żandarmerii Wojskowej zorganizowanych przez Zarząd Dochodzeniowo-Śledczy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.
W tym roku zawody odbyły się w Ośrodku Wypoczynkowym Kormoran w Niesulicach nad jeziorem Niesłysz (woj. lubuskie). W zawodach wystartowało 28 przewodników z psami. Oprócz przewodników z Żandarmerii Wojskowej do udziału w zawodach zostały zaproszone reprezentacje Policji, Służby Więziennej, Krajowej Administracji Skarbowej oraz 2. Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. Po raz pierwszy w historii zawodów udział w rywalizacji wzięła drużyna z zagranicy - reprezentacja Policji Wojskowej Republiki Czeskiej.

Sędziowie z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie oceniali posłuszeństwo psów, a także pracę węchową podczas przeszukania pomieszczeń, bagaży, środków transportu i terenu.

Po dwóch dniach zmagań nagrodzono przewodników, którzy zdobyli największą liczbę punktów. W kategorii wykrywanie materiałów wybuchowych I, II oraz III miejsce zajęli przewodnicy psów z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie. W  kategorii wykrywanie narkotyków najwyższą lokatę zajęli ex-aequo: st. sierż. Michał Rybak z Oddziału ŻW w Bydgoszczy oraz mł. chor. Andrzej Trzonkowski z Wydziału ŻW w Bemowie Piskim. II miejsce zajął plut. Krzysztof Cudo z Oddziału ŻW w Żaganiu natomiast miejsce III – st. sierż. Karol Świgoń z Wydziału ŻW w Poznaniu.

W kategorii open I i II miejsce zajęli przewodnicy psów z Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie, natomiast na III miejscu uplasował się mł. asp. Bartłomiej Ciupak z KMP w Rzeszowie.

Szef Zarządu Dochodzeniowo-Śledczego KGŻW płk Tomasz Kajzer pogratulował zwycięzcom wysokich wyników oraz wręczył im puchary. Zwieńczeniem zawodów było wspólne zdjęcie wszystkich przewodników psów.