103. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

10 zdjęć w galerii
W niedzielę, 28 listopada, minęło 103 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
Dla podkreślenia rangi obchodów 103. rocznicy utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych, 28 listopada, o godz. 8.00 na wszystkich okrętach MW podniesiona została wielka gala banderowa. Na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu, marynarze oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę. W Kościele Garnizonowym MW odbyła się uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej.

Punktualnie o godz. 12.00 pod Pomnikiem Polska Morska odbyły się centralne uroczystości z okazji 103. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej zakończone defiladą Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej MW. Z pokładu historycznego niszczyciela ORP Błyskawica oddany został salut świąteczny składający się z 21 strzałów armatnich.

Z okazji 103. rocznicy utworzenia morskiego rodzaju Sił Zbrojnych, w niedzielę 28 listopada, w godzinach 10:00 – 15:00 na parkingu przy ORP Błyskawica, odbył się PIKNIK MARYNARSKI. Była to doskonała okazja żeby zapoznać się ze współczesnym uzbrojeniem jednostek Marynarki Wojennej a także z historią morskiego rodzaju Sił Zbrojnych.
W ramach pikniku odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego, występy orkiestry wojskowej oraz artystów i zespołów wokalnych z Klubów Wojskowych a swoje pokłady do zwiedzania udostępniły okręty: szkolny ORP Wodnik, rakietowy ORP Piorun oraz niszczyciel min ORP Kormoran. Na okręcie ORP Wodnik działał okrętowy punkt szczepień przeciwko COVID-19, gdzie można było zaszczepić się i otrzymać pamiatkowy certyfikat. Do bezpłatnego zwiedzania udostepnione zostało także Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Dla wszystkich smakoszy kuchni polowej czekała wojskowa grochówka.

* * * * 

Zadania Marynarki Wojennej wiążą się głównie z zapewnieniem bezpieczeństwa polskich interesów na morzu oraz z naszym wkładem w bezpieczeństwo Europy w ramach NATO, UE i innych porozumień międzynarodowych. Chodzi tutaj o konieczność działań zarówno narodowych, jak i sojuszniczych, przede wszystkim w zakresie osłony morskich szlaków komunikacyjnych, zwłaszcza tych, którymi transportowane są surowce strategiczne i towary, monitoringu bezpieczeństwa żeglugi, operacji pokojowych, zwalczania terroryzmu oraz wczesnego wykrywania symptomów zagrożeń od strony morza. Inaczej mówiąc MW operuje na akwenach morskich na rzecz systemu obrony państwa jak i jego bezpieczeństwa gospodarczego. MW jest także kluczową częścią krajowego systemu ratowania życia na morzu SAR. Bez Marynarki Wojennej nie byłoby polskich map morskich, czy innych pomocy nawigacyjnych, które opracowuje Biuro Hydrograficzne MW. Siły Marynarki Wojennej pomagają także w ciągłym monitoringu ekologicznym wód Bałtyku oraz wspierają akcje usuwania skutków klęsk żywiołowych. Specjalistyczne okręty, nurkowie-minerzy oraz saperzy unieszkodliwiają niebezpieczne obiekty zalegające od II wojny światowej na dnie Bałtyku oraz w strefie brzegowej. MW prowadzi także akcje saperskie na akwenach śródlądowych, niejednokrotnie z dala od wybrzeża.Tekst: Sekcja Prasowa 3. FO
Foto:  st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak, bsmt Michał Pietrzak, st. mar. Kajetan Rzetelski
29.11.2021 r.