Codzienność logistyków na granicy

19 zdjęć w galerii
Polowy punkt magazynowy, rozwinięty przez żołnierzy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, pracuje pełną parą. Do tej pory logistycy wydali blisko 55 ton żywności na potrzeby żołnierzy strzegących wschodniej granicy kraju.
Praca w polowym punkcie magazynowym rozpoczyna się jeszcze przed świtem, a kończy w późnych godzinach wieczornych. Zwykle jako pierwsi pojawiają się dostawcy świeżego pieczywa, a w kolejnych godzinach do kontenerów chłodniczych trafiają produkty mięsne, nabiał, warzywa oraz owoce. Magazynierzy nadzorują jakość przyjętej żywności, ewidencjonują każdy kilogram produktów, a następnie przygotowują się do jej wydania. Po południu logistycy rozpoczynają załadunek pojazdów ciężarowych, które dostarczają żywność do kuchni polowych i stacjonarnych. W ostatnich dniach rozszerzono zakres obowiązków żołnierzy z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, którzy rozwinęli także punkt tankowania dla pojazdów z innych jednostek wojskowych operujących w tym rejonie.

 W dniu 23 listopada pracę żołnierzy w polowym punkcie magazynowym nadzorował dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej generał brygady Maciej Siudak. Dowódca zapoznał się na miejscu z organizacją pracy, zapleczem technicznym oraz warunkami socjalno – bytowymi żołnierzy. Generał Siudak odwiedził także logistyków, którzy obsługują kontenerową pralnię polową, wydzieloną z 10 Opolskiej Brygady Logistycznej na rzecz wojsk operacyjnych.

 
kpt. Piotr Płuciennik