Mistrzowie chemii z Czarnej Dywizji

7 zdjęć w galerii
Żołnierze chemicy z Czarnej Dywizji udowodnili mistrzowską klasę, zwyciężając w zawodach użyteczno-bojowych Ośrodków Analizy Skażeń (OAS) rozgrywanych na szczeblu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ). Sukces odniosły drużyny OAS zarówno w kategorii komponentów i związków taktycznych, jak i brygad oraz pułków chemicznych, ale także w kategorii pododdziałów Wojsk Chemicznych.
Pierwsza część zawodów OAS na szczeblu centralnym DG RSZ odbyła się w dniach 15-16 września br. w systemie on-line. Żołnierze-chemicy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej  wzięli udział w kategorii III komponentów i związków taktycznych, natomiast żołnierze 10. Brygady Kawalerii Pancernej w kategorii IV brygad i pułków chemicznych. Obie drużyny zwyciężyły w swoich kategoriach zajmując w końcowej klasyfikacji pierwsze miejsca.
Drugą część zawodów użyteczno-bojowych pododdziałów wojsk chemicznych na szczeblu centralnym DG RSZ, przeprowadzono w dniach 12-14 października, na bazie obiektów szkoleniowych Centrum Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Nowa Dęba.  W swojej kategorii pierwsze miejsce zajęli chemicy obsługi likwidacji skażeń z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ). O skali ich sukcesu niech świadczy fakt, że w pokonanym polu pozostały bardziej doświadczone obsługi z pułków chemicznych.
Blisko podium była także drużyna rozpoznania skażeń z 17WBZ, która po zaciętej walce ostatecznie zajęła czwarte miejsce, przegrywając minimalnie trzecią lokatę zaledwie kilkoma punktami.
 
Tekst: ppłk Grzegorz Sznajder
Zdjęcia: Archiwum 11LDKPanc