Ćwiczenie taktyczne pod kryptonimem SchUbZ - 21

Ćwiczenie taktyczne pk. SchUbZ - 21

2 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: 10BKPanc
Czołgiści 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 26 maja br., rozpoczęli przemieszczenie do Centrum Strzelań Taktycznych w Munster na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Wezmą tam udział w ćwiczeniu taktycznym z wojskami niemieckimi pk. SchUbZ - 21. Ćwiczenie odbywać się będzie w ramach inicjatywy Cross Attachment.
Pierwszy etap ćwiczenia to przemieszczenie w rejon realizacji zadań na poligon wojskowy NATO w Dolnej Saksonii w północnych Niemczech do miejscowości Munster. Aby transport odbył się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, istotne było sprawdzenie stanu technicznego pojazdów.

Do Niemiec, poza żołnierzami batalionu wyruszyły również czołgi Leopard 2A4 oraz pojazdy zabezpieczenia logistycznego. Pancerniacy ze Świętoszowa ćwiczyć będą wspólnie z żołnierzami z niemieckiej Bundeswehry z 41. Brygady Grenadierów Pancernych (Panzergrenadierbrigade 41).

Wzajemne zgranie oraz zaufanie to podstawa. Liczą się doświadczenie oraz umiejętność skupienia, które pozwala na precyzyjne wykonywanie wszystkich czynności podczas załadunku kilkudziesięciotonowych pojazdów” – tłumaczył por. Krzysztof Dąbrowski.

W drugim etapie ćwiczenia pk. SchUbZ-21 na czołgach zostaną zainstalowane laserowe symulatory walki AGDUS. Symulatory tego typu dzięki zastosowaniu zasady dwukierunkowości wiązki laserowej są nie tylko prostym urządzeniem wskazującym efekty prowadzonego ognia, ale przede wszystkim dającym rozbudowany realizm i materiał analityczny przyczyniający się do podnoszenia umiejętności i kwalifikacji szkolonych. Oprócz doskonalenia działań taktycznych załogi wykonają szereg zadań ogniowych amunicją bojową.
Celem ćwiczenia jest przede wszystkim wymiana doświadczeń szkoleniowych i zacieśnienie współpracy pomiędzy Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej i republiki Federalnej Niemiec. Ćwiczenie zostało zaplanowane w terminie od 26 maja do 15 czerwca.

Tekst: por. Marta Wieliczko
Zdjęcia: 10BKPanc
27.05.2021r.