None

Nowy wymiar polsko-rumuńskiej współpracy wojskowej

Autor zdjęcia: st. szer. W. Król / CO MON
- Miałem sposobność rozmowy z ministrem obrony Rumunii. Dziękuję za sposobność podzielenia się swoimi uwagami i swoimi przemyśleniami. Dziękuję za rozmowę, która wychodzi naprzeciw naszym oczekiwaniom. Nasze relacje są długoletnie i przyjacielskie. (…) Nasza współpraca jest bardzo ścisła - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z ministrem obrony Rumunii.
W poniedziałek 10 maja szef MON w Rumunii uczestniczył w pierwszym dniu rozmów dwustronnych i szczytu państw B9 pod przewodnictwem Prezydenta RP i Prezydenta Rumunii.

- Jesteśmy skoncentrowani na tym co dzieje się dziś. Chociażby sam fakt, że równolegle do naszego spotkania odbywają się ćwiczenia z udziałem 500 polskich żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej, żołnierzy rumuńskich i żołnierzy sił sojuszniczych. Jutro wspólnie też z prezydentami naszych państw będziemy przyglądać się ćwiczeniom wojskowym Sojuszu Północnoatlantyckiego, a więc jesteśmy aktywni. Zarówno w formacie NATO, jak i w formacie UE - mówił minister po spotkaniu z ministrem obrony Rumunii.

W godzinach porannych minister Mariusz Błaszczak uczestniczył w rozmowach plenarnych Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Prezydentem Rumunii Klausem Wernerem Iohannisem.

Po południu szef MON spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem. Podczas rozmów ministrowie obrony: Mariusz Błaszczak i Nicolae-Ionel Ciucă poruszyli kwestie dotyczące współpracy militarnej w wymiarze bilateralnym oraz w ramach współpracy sojuszniczej, w tym dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie flanki południowej i wschodniej.

- Mówiliśmy na temat współpracy między naszymi państwami. Ta współpraca jest bardzo ścisła. W Polsce stacjonują żołnierze rumuńscy, w Rumunii stacjonują żołnierze polscy. W dowództwach natowskich w Polsce służą oficerowie rumuńscy. W dowództwach w Rumunii służą oficerowie polscy. Wymieniamy się doświadczeniami. Wspólnie modernizujemy nasze siły zbrojne. Tak jak Rumunia, również i Polska jest w procesie modernizacji sił zbrojnych. (…) Rozmawialiśmy także nt. programu „Military Mobility”, również w kontekście umożliwienia połączeń drogowych, kolejowych, które służyłyby nie tylko zacieśnieniu relacji wojskowych, ale także relacji ekonomicznych - mówił szef MON.

GALERIA-->> Nowy wymiar polsko-rumuńskiej współpracy wojskowej

***

Podczas drugiego dnia pobytu w Rumunii tj. 11 maja br. ,minister Mariusz Błaszczak będzie obserwował na poligonie ćwiczenia wojskowe „Justice Sword 21“ oraz spotka się z polskimi żołnierzami biorącymi w nich udział.

***

Format Dziewiątki Bukaresztańskiej, który obejmuje Polskę, Rumunię, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację, Czechy, Węgry oraz Bułgarię, został zainicjowany w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.