None

„Spławikowanie” na Malczu

6 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. Patryk Szymaniec
Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej od kilku dni ćwiczą pokonywanie przeszkody wodnej na kanale Malcz, południowa część Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych w Wędrzynie.  Kwietniowe zajęcia inżynieryjno-saperskie są przepustką dopuszczającą pododdziały do forsowania rzeki Odry na Białej Górze.
Od 19 kwietnia, przez 4 kolejne dni zmotoryzowani doskonalą swoje umiejętności podczas zajęć inżynieryjno-saperskich. Rozpoznanie i pokonywanie przeszkody wodnej, a następnie organizacja przeprawy w bród na łodziach desantowych oraz na etatowych i podręcznych środkach przeprawowych to jeden z elementów szkolenia żołnierzy 17 Brygady.

„W warunkach pola walki może być różnie i najprawdopodobniej na takich łodziach albo improwizowanych łódkach czy nawet wieńcach wiklinowych trzeba będzie się przeprawić wpław. W związku z tym przygotowujemy się na każdą ewentualność” – podkreśla dowódca ćwiczącej kompanii z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Ćwiczących żołnierzy ubezpieczali nurkowie znajdujący się na łodziach, zaś na brzegu amfibia PTS z saperami. Już w maju żołnierze z 17 WBZ zmierzą się z kolejnym wodnym sprawdzeniem, tym razem na rzece Odra na Białej Górze.

Tekst: ppor. Anna Dominiak
Zdjęcia: st.szer. Patryk Szymaniec
21.04.2021r.