None

Aviation Detachment Rotation 21

3 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Piotr Łysakowski
19 kwietnia rozpoczęło się ćwiczenie Aviation Detachment Rotation 21, które potrwa do końca miesiąca
19 kwietnia, w jednostkach 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego -  31 i 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego rozpoczęło się kolejne już ćwiczenie Aviation Detachment Rotation (ADR), w które zaangażowane są polskie samoloty F-16, MiG-29 oraz samoloty F-15 z 48 Skrzydła Myśliwskiego z brytyjskiego Lakenheath i samoloty F-16 z 52 Skrzydła Myśliwskiego z niemieckiego Spangdahlem, które podczas wykonywanych misji wspierane będą przez samolot wczesnego ostrzegania AWACS. W związku z tym, w obydwu podległych 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego Bazach, wylądowało dziś po dziesięć amerykańskich samolotów F-15 i po dwa amerykańskie F-16.
 
W ramach ćwiczenia planowane są po dwa wyloty dziennie, w czasie których przeprowadzane będzie także tankowanie w powietrzu z udziałem brytyjskiej latającej cysterny KC-135. Oznacza to, że podobnie jak i podczas poprzednich edycji ćwiczenia ADR, tempo operacyjne wykonywanych zadań będzie bardzo wysokie.
 
Realizowane podczas nadchodzących dni polsko – amerykańskie loty, wykonywane przez pilotów naszych F-16  zarówno z pilotami MiG-29, jak i goszczących u nas F-15 i F-16 są ponownie okazją do przećwiczenia wspólnych procedur i doskonalenia interoperacyjności w ramach NATO.


Tekst: kpt. Anna Issel
Zdjęcia: Piotr Łysakowski
20.04.2021