None

Ruszyły szczepienia żołnierzy Wojska Polskiego

Autor zdjęcia: Leszek Chemperek / CO MON
W czwartek, 25 marca br. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie rozpoczęły się szczepienia żołnierzy Wojska Polskiego przeciwko COVID-19.

- Dziś zaczynamy szczepienie żołnierzy Wojska Polskiego, a więc szczepienie tych ludzi, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Zaczynamy od ludzi, których służba jest najważniejsza, których służba związana jest również z ryzykiem zakażenia dlatego, że na co dzień pomagają w opiece nad chorymi. Jesteśmy przygotowani do tego, żeby zaszczepić wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego. Ten proces będzie przebiegał szybko i sprawnie - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas inauguracji procesu szczepień żołnierzy.

- Codziennie ponad 7 tysięcy żołnierzy pomaga cywilnej służbie zdrowia, są bezpośrednio zaangażowani w pomoc zakażonym. Co więcej 10 tysięcy żołnierzy jest w gotowości do tego, żeby świadczyć pomoc - podkreślił szef MON.

Wojsko Polskie rozpoczyna szczepienia preparatem AstraZeneca przeciw chorobie COVID-19 zgodnie z harmonogramem Narodowego Programu Szczepień. Pierwsza transza przeznaczona dla żołnierzy to 20 tysięcy szczepionek. Kolejna, będzie liczyła 30 tysięcy dawek.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że najlepszym rozwiązaniem jest zaszczepienie jak największej części populacji. Szczególnie jest to istotne w przypadku żołnierzy Wojska Polskiego - Oczywiście zadaniem podstawowym Wojska Polskiego jest obrona terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze ćwiczą mimo epidemii, zachowując oczywiście reżim sanitarny. Wszyscy doskonale wiemy, że powrót do normalności będzie konsekwencją zaszczepienia jak największej części Polskiej populacji. W związku z tym też szczepienia żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister.

Wojsko Polskie ma kompetencje i jest przygotowane do samodzielnego przeprowadzenia szczepień żołnierzy, a także przedstawicieli innych służb mundurowych. Ponadto wojsko włączyło się w Narodowy Program Szczepień, gdzie wykonuje zadania logistyczne na rzecz cywilnej służby zdrowia - To ludzie doświadczeni, ludzie kompetentni, to ludzie którzy wykonują swoje obowiązki perfekcyjnie - dodał Mariusz Błaszczak.

Każdego dnia, ponad 1000 żołnierzy wspomaga proces szczepień zarówno w wojskowych, jak i cywilnych placówkach medycznych. Pomagają personelowi m. in. w pracach administracyjnych i logistycznych. Są obecni w ponad 600 szpitalach i innych placówkach.

Podsumowując szef MON zapewnił, że Wojsko Polskie zawsze będzie stało na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, będzie wspierało cywilną służbę zdrowia a wojskowa służba zdrowia będzie aktywna w walce z epidemią do ostatniego dnia zarazy.

Podczas inauguracji szczepień żołnierzy głos zabrał również Dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak podkreślając, że szczepienia są najskuteczniejszą formą przeciwdziałania skutkom zdrowotnym zakażenia koronawirusem a jednocześnie najskuteczniejszym narzędziem opanowania obecnie panującej pandemii.

 

***
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia przeciwko Covid-19. Są to m.in. szpitale w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie oraz szpital Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przy ul. Szaserów.

Resort obrony narodowej prowadzi także kampanię informacyjną #SzczepimySie, gdzie w mediach społecznościowych publikowane są sylwetki dowódców, żołnierzy oraz osób związanych z wojskiem, które planują się zaszczepić.

Wojsko Polskie pobiera wymazy w punktach przyszpitalnych w całej Polsce, działa także ponad 300 mobilnych zespołów. Średnio żołnierze pobierają kilkadziesiąt tysięcy wymazów tygodniowo. Funkcjonuje także kilkadziesiąt punktów „drivethru”, które obsługiwane są w całości przez Wojsko Polskie.

Żołnierze pomagają kombatantom i seniorom w szczepieniu. W ramach akcji "Łączymy na szczepienia", Wojska Obrony Terytorialnej asystują osobom starszym od momentu rejestracji do przyjęcia drugiej dawki, zapewniając transport do punktu. Codziennie w działania przeciwepidemiczne w całym kraju zaangażowanych jest 6 tys. żołnierzy, a kolejnych 10 tys. jest gotowych do podjęcia działań w razie potrzeby.