Przeciwlotnicy z Braniewa na nadmorskim poligonie

11 zdjęć w galerii
Dywizjon przeciwlotniczy 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej szkoli się na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Szkolenie odbywa się w ramach zgrupowania poligonowego pododdziałów przeciwlotniczych 16 Dywizji Zmechanizowanej.
Przeciwlotnicy z Braniewa spędzą na poligonie w Ustce prawie cały marzec. Przyjechali tu na początku miesiąca, by sprawdzić przede wszystkim swoje umiejętności realizując strzelania bojowe z przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich.  
 
Po niedawnym sformowaniu, dla wielu żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego 9 Brygady, to pierwsze strzelania bojowe do celów powietrznych. Oprócz zadań ogniowych żołnierze w ramach poligonu realizują także cykl innych zajęć, począwszy od marszu kwartalnego, poprzez taktykę, po doskonalenie swoich umiejętności planistycznych. W tym wypadku na rozwiniętym Stanowisku Dowodzenia wykonuje zadania dowództwo i sztab dywizjonu.
 
"Pogoda w marcu jest kapryśna, co dodatkowo stwarza możliwości sprawdzenia  zarówno żołnierzy jak i sprzętu  w różnych warunkach: zimowych i typowo wiosennych" – mówi ppłk Leszek Woźny, dowódca dywizjonu.
 
Szkolenie na nadmorskim poligonie odbywa się w ramach zgrupowania pododdziałów przeciwlotniczych 16 Dywizji Zmechanizowanej. To stwarza także możliwość wymiany doświadczeń szkoleniowych.

Tekst: M.Hajkowicz
Foto: st. chor. Z. Malinowski
23.03.2021