Żandarmi pomoc mają we krwi

Żandarmi pomoc mają we krwi

6 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Sylwia Guzowska
Każda oddana jednostka krwi to szansa na uratowanie komuś życia, dlatego żołnierze i pracownicy Żandarmerii Wojskowej regularnie uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa, a oddawanie krwi jest dla nich dowodem ludzkiej solidarności.
Z powodu pandemii koronawirusa zauważalnie zmniejszyła się liczba osób oddających krew. Dlatego żołnierze i pracownicy z warszawskich jednostek Żandarmerii Wojskowej po raz kolejny wzięli udział w akcji honorowego krwiodawstwa.

Dzięki współpracy Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej z Wojskowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mogli to zrobić za pośrednictwem personelu stacji krwiodawstwa i krwiobusa, który 18 lutego 2021 roku przyjechał do żandarmskiego kompleksu.

Podczas akcji honorowego krwiodawstwa żołnierze i pracownicy Żandarmerii Wojskowej oddali 9000 ml krwi. Kolejna akcja odbędzie się w drugim kwartale bieżącego roku.

Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat i wadze powyżej 50 kg. Kandydat przechodzi badanie, po którym lekarz decyduje, czy może on oddać krew. Cała procedura jest bardzo restrykcyjna, chodzi przede wszystkim o zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dawcy, personelowi i biorcy. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.

Sylwia Guzowska