None

Razem silniejsi!

9 zdjęć w galerii
Przygotowania żołnierzy do udziału w III zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL do misji w Libanie są już na ostatniej prostej, a jednym ze sprawdzianów ich wyszkolenia były zeszłotygodniowe zajęcia na drawskim poligonie.
Trzon III zmiany PKW UNIFIL stanowią żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej (głównie 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu), jednak w składzie tej zmiany są zarówno różni specjaliści z innych jednostek wojskowych (np. logistycy i łącznościowcy), jak również żołnierze węgierscy.
 
Jednym ze sprawdzianów ich wyszkolenia oraz współdziałania były zajęcia zorganizowane na drawskim poligonie. Żołnierze w pierwszej kolejności bronili obozu przed pozorowanym atakiem przeciwnika, następnie wykonywali wspólne patrole.
 
Obecnie realizowane wspólne szkolenie jest bardzo dobrą okazją dla obydwu armii do wymiany doświadczeń oraz doskonalenia współpracy podczas działań taktycznych. Taka opinia jest zarówno wśród polskich, jak i węgierskich żołnierzy. 
 
„Mamy duże oczekiwania wobec tych ćwiczeń. Na razie wszystko wychodzi bardzo dobrze. Współpraca między Węgrami i Polakami jest świetna, nie widzę żadnych różnic. Współpraca między żołnierzami jest w pełni profesjonalna” - powiedział por. Peter Pavlik z Węgierskiej 5. Brygady Zmechanizowanej.
 
Przed żołnierzami III zmiany PKW UNIFIL został już ostatni sprawdzian w przyszłym tygodniu, czyli certyfikacja całego kontyngentu, po której będą już tylko czekać na wylot w rejon misji.
 
Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: st. szer. Piotr Pytel