None

Combat Ready

22 zdjęć w galerii
Największe tegoroczne ćwiczenie żołnierzy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej pk. Lampart-20 dobiegło końca, 2 batalion czołgów pozytywnie przeszedł wymagającą certyfikację i uzyskał status "combat ready".
Blisko 800 żołnierzy z 1WBPanc przez ponad miesiąc realizowało szkolenie poligonowe w na obiektach OSPWL Dęba skrzętnie przygotowując się do najważniejszego w tym roku ćwiczenia pk. Lampart-20.  Głównym celem ćwiczenia, była certyfikacja 2 batalionu czołgów w pełnym spektrum działań taktycznych i ogniowych. Żołnierze wykonywali zadania na poligonie, ale także w terenie przygodnym.
 
Szybkie przemieszczenia, zmiany rejonów ześrodkowania, realizacja elementów zabezpieczania bojowego na każdym etapie walki, forsowanie rzeki, a w końcu strzelania bojowe w ramach kierowania ogniem w obronie i w natarciu, w dzień i w warunkach ograniczonej widoczności. Wszystkie te epizody dawały poczucie realnego działania, tym bardziej że w ćwiczenie zaangażowane były znaczne siły przełożonego z 18 Dywizji Zmechanizowanej, to one wspomagały pancerniaków w realizacji zadań, ale też skutecznie utrudniały, działając jako wymagający OPFOR (siły przeciwnika).
 
Bardzo duży nacisk położono na odwzorowanie rzeczywistych warunków walki, w działaniach taktycznych pododdziały prowadziły realne potyczki przy użyciu LSS AGDUS. Natomiast w trakcie zajęć ogniowych wykorzystywano wszystkie dostępne środki m.in. osłonę przeciwlotniczą, a gdy natarcie przeciwnika słabło do ostatecznego rozstrzygnięcia wkraczały Leopardy. Jeżeli w trakcie natarcia wykryto pola minowe, saperzy przy użyciu wydłużonych ładunków wybuchowych, wykonywali w nich przejścia.
 
W trakcie ćwiczenia sprawnie korzystano także z elementów rozpoznania. Żołnierze rozpoznania są zawsze z przodu, słyszą i widzą więcej sprawnie zaopatrując w kluczowe informacje organ dowodzenia. Dzięki wsparciu 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zwiadowcy w szybki i skuteczny sposób mogli przerzucać swoje siły w kolejne rejony zainteresowania.  Z powietrza rozpoznanie zapewniały bsp (bezpilotowe statki powietrzne) z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu. Ich głównym zadaniem było precyzyjne namierzanie celi oraz śledzenie ruchu wojsk przciwnika.
 
Na zakończenie ćwiczenia dowódca 1 Warszawskiej Brygady Pancernej gen. bryg. Jarosław Górowski pogratulował dowódcy i żołnierzom 2 batalionu za zaangażowanie, profesjonalizm i wytrwałość. Ocena stopnia wyszkolenia dobiegła końca, jednak żołnierze muszą jednak pozostać w pełnej gotowości , bo już za miesiąc zameldują się na poligonie w Orzyszu, gdzie będą wpierać 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności sił NATO (eFP). Od zeszłego roku zadania eFP były realizowane przez 1 batalion czołgów, żołnierze z 1WBPanc mają już spore doświadczenie we współpracy międzynarodowej, co właśnie potwierdziła certyfikacja. Teraz  sojuszniczą interoperacyjność będą doskonalić pancerniacy z 2bcz.
 
 
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: archiwum 1WBPanc