None

850 podchorążych rozpoczyna dziś rok akademicki na WAT

4 zdjęć w galerii
- Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią cieszącą się wysokim prestiżem. Uczelnia kształci specjalistów, którzy są niezwykle ważni dla funkcjonowania Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas rozpoczęcia roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej.
- Ponad 850 podchorążych na kierunkach, które są przeznaczone dla żołnierzy rozpoczyna dziś naukę. W tym roku promocje otrzymało 244 podchorążych po zakończeniu pięcioletnich studiów. Te dwie liczby niech pokażą, niech udowodnią, jak rozwija się Wojsko Polskie, jak rozwija się Wojskowa Akademia Techniczna. Te liczby są dowodem tego, że moim zadaniem, jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do wzrostu liczebnego Wojska Polskiego – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

Zadaniem Wojskowej Akademii Technicznej jest przygotowywanie wysokiej klasy specjalistów na kierunkach nauk ścisłych, gdzie jednym z flagowych kierunków jest kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

- Kiedy pięć lat temu ten kierunek kryptologii i cyberbezpieczeństwa rozpoczynał swoją aktywność na Wojskowej Akademii Technicznej było 15 miejsc przeznaczonych dla podchorążych – dziś jest 116. Jeżeli dodamy do tego jeszcze wojskowe ogólnokształcące liceum informatyczne – właśnie druga klasa tego liceum rozpoczęła we wrześniu br. naukę - jeżeli dodamy do tego systemu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni to mamy cały ciąg nauczania, który związany jest właśnie z przygotowaniem wysokiej klasy specjalistów. Specjalistów do tego, aby w ramach wojsk obrony cyberprzestrzeni dbali o bezpieczeństwo naszej ojczyzny – dodał szef resortu obrony.

Wojskowa Akademia Techniczna odgrywa istotną rolę nie tylko w edukacji wojskowej, ale w całych Siłach Zbrojnych RP, a kierunki wojskowe związane m. in. z informatyką wzbudzają coraz większe zainteresowanie.

- Cyberataki to wyzwanie XXI wieku, a więc odpowiadamy na tego rodzaju wyzwania, budując kadry, przygotowując żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni do tego, żeby mogli pełnić swoje obowiązki na co dzień, żeby mogli strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny – podkreślił minister.

W trakcie inauguracji roku akademickiego szef MON wręczył indeksy studentom i podchorążym, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas rekrutacji do uczelni oraz podziękował kadrze dydaktycznej za ich codzienną pracę, która przynosi dobre rezultaty i umacnia jednocześnie system bezpieczeństwa RP.


***
Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie jest wojskową, akademicką uczelnią politechniczną działającą od 1951 roku. Kształci kandydatów na żołnierzy zawodowych oraz studentów cywilnych, a także prowadzi działalność naukowo-badawczą dla potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz gospodarki narodowej.