None

Ćwiczenie Quick Response 2020

7 zdjęć w galerii
Na przełomie sierpnia i września na terenie Bośni i Hercegowiny odbyło się ćwiczenie Quick Response 2020. Rozpoczęcie i zakończenie przeprowadził dowódca EUFOR gen. dyw. Reinhard Trischak.
Corocznie prowadzony sprawdzian weryfikuje zdolności EUFOR do terminowego powołania i rozmieszczenia sił rezerwowych znajdujących się poza Bośnią i Hercegowiną, utrzymywanych w gotowości przez państwa uczestniczące. W uroczystym otwarciu udział wzięli ministrowie BiH, przedstawiciele ambasad państw akredytowanych w BiH oraz Siły Zbrojne BiH.

Na teatr przybyły oddziały z Austrii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Włoch, Rumunii, Wielkiej Brytanii i KFOR, aby przyłączyć się do swoich kolegów ze stałego Wielonarodowego Batalionu EUFOR i zintegrować się z nimi. Po czym zostały rozmieszczone na terytorium Bośni i Hercegowiny. W kierownictwie ćwiczenia nie zabrakło również polskich żołnierzy służących na co dzień w Kwaterze EUFOR.

Podczas ceremonii zakończenia dowódca EUFOR podziękował wszystkim uczestnikom za włożony wkład i zaangażowanie podczas zmagań na lądzie i w powietrzu a najlepszych wyróżnił. Wśród wyróżnionych żołnierzy był także polski oficer odpowiedzialny za transport i ruch wojsk na teatrze.

Ćwiczenie zostało przeprowadzone przy specjalnych środkach ostrożności zapobiegających rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa.

Tekst: rzecznik prasowy PKW EUFOR
Zdjęcia: archiwum żołnierzy PKW EUFOR