None

Kolejne 18 tysięcy karabinków MSBS GROT dla Wojska Polskiego

Autor zdjęcia: M. Nędzyński / COMON
- MSBS Grot należy do najlepszej broni na świecie. Słyszałem takie opinie ze strony żołnierzy. Moją ambicją jest, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w MSBS Grot, jako podstawowy karabin. Spełnimy ten cel dlatego, że ta umowa jest ważna do 2026 roku. Te wielkości, które zostały podane w komunikatach są wartościami minimalnymi z całą pewnością będziemy korzystać z opcji, która da nam możliwość kupienia większej liczby MSBS Grot dla Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony
Zgodnie z umową Siły Zbrojne RP otrzymają kolejnych 18 tys. sztuk karabinków MSBS GROT. Broń trafi do wszystkich rodzajów wojsk. Dostawy odbędą się w latach 2020-26. Wartość podpisanej dziś umowy z polską firmą zbrojeniową – Fabryką Broni „Łucznik” wynosi ponad 177 mln zł. Oznacza to, że po realizacji wcześniejszych umów na dostawy 50 tys. sztuk MSBS Grot, wojsko dysponować będzie niemal 70 tys. sztuk tej broni.

- Wojsko Polskie rozwija się liczebnie. To jest fakt. Od 2015 roku, od 5 lat tak jest kiedy obejmowałem swój urząd, kiedy obejmował swój urząd Pan Prezydent Andrzej Duda wtedy Wojsko Polskie było mniej liczne. Teraz jest z roku na rok co raz liczniejsze. Chodzi o to, żeby młodzi żołnierze nabywali nawyki związane z posługiwaniem się bronią właśnie w oparciu o tę nowoczesną polską broń – MSBS Grot, a nie o broń która pochodzi z czasów komunistycznych, która pochodzi z arsenału sowieckiego, z arsenału sowieckiej Rosji. Ważne jest to, żeby nowoczesna broń była na wyposażeniu żołnierzy Wojska Polskiego i tak jest w przypadku MSBS Grot - mówił po podpisaniu umowy minister M. Błaszczak.

Priorytetem resortu obrony jest konsekwentne wyposażanie Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie przy jednoczesnym inwestowaniu w polski przemysł zbrojeniowy. We wrześniu 2017 roku Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zawarło z radomską fabryką broni Łucznik umowę o wartości prawie 500 mln zł na zakup karabinków GROT. Po podpisaniu aneksu w 2019 roku kontrakt przewiduje dostarczenie ponad 50 tys. sztuk, z czego niemal 37 tys. sztuk trafiło już na wyposażenie armii. Ponadto Wojska Obrony Terytorialnej na mocy umowy z 2018 roku i aneksu z 2019 roku otrzymają w latach 2019-22, niemal 20 tys. sztuk pistoletów VIS100.

- Wojsko Polskie jest liczebniejsze, ale Wojsko Polskie jest również modernizowane jeżeli chodzi o wyposażenie. Budżet za 2019 rok, pieniądze przeznaczone na uzbrojenie 13 mld 100 mln złotych z tego 8 mld 600 mln złotych a więc 65% trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego i to jest zasada, to jest reguła, której przestrzegamy. Chociażby w tym roku właśnie byliśmy świadkami podpisania umowy związanej z nabyciem dla Wojska Polskiego tego świetnego karabinu. Ale w tym roku Wojsko Polskie zamówiło nowe mundury w firmie z PGZ w Maskpolu, wojsko zamówiło nowoczesne hełmy kompozytowe również produkowane przez polski przemysł zbrojeniowy. W tym roku także zamówiliśmy kolejne moduły ogniowe – samobieżne moździerze RAK, zamówiliśmy również kołowe transportery ROSOMAK, a więc kierujemy zamówienia do polskiego przemysłu zbrojeniowego – 65% tych zamówień trafiło do polskiego przemysłu zbrojeniowego. - podkreślił szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał także, że to dzięki współpracy Rządu z Prezydentem RP, który jest Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych proces modernizacji Wojska Polskiego następuje. - Rok 2015 jest taką cezurą. Warunkiem tego, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesną broń, żeby było coraz bardziej liczebne jest dobra współpraca Rządu z Prezydentem RP. To jest warunek podstawowy. Jeżeli nie ma współpracy, jeżeli jest walka polityczna, to wtedy proces modernizacji jest hamowany. Współpraca miedzy Prezydentem RP, Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych a Rządem jest kluczowa dla rozwoju zarówno lokalnych miejsc pracy, jak w przypadku Radomia, jak i przede wszystkim obronności naszej Ojczyzny. Ta współpraca jest współpracą kluczową dla obronności Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył minister M. Błaszczak.

Umowę na kolejną dostawę karabinków MSBS Grot podpisali dziś, w obecności ministra, gen. bryg. Dariusz Pluta, szef Inspektoratu Uzbrojenia oraz Adam Suliga, prezesa Zarządu Fabryki Broni „Łucznik”.

W ubiegłym roku 60 % budżetu modernizacyjnego trafiło w ramach podpisanych kontraktów do polskiego przemysłu zbrojeniowego. Wojsko Polskie w ramach zakupów w polskich zakładach otrzymało m.in. moździerze Rak, armatohaubice Krab, kołowe transportery opancerzone Rosomak, karabinki GROT, pistolety VIS. W maju br. zawarto z polską spółką umowę na dostawy ponad 440 tys. mundurów oraz 50 tys. kompozytowych hełmów bojowych.

***

Karabinek MSBS GROT to broń opracowana przez Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom oraz Wojskową Akademią Techniczną. W swojej klasie jest to broń unikatowa. System umożliwia tworzenie różnych konfiguracji broni w układach kolbowych i bezkolbowych. Modułowa budowa pozwala na tworzenie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych w oparciu o elementy bazowe tj. zespół lufy, zespół komory zamkowej, zespół suwadła oraz szybką modyfikację broni przez końcowego użytkownika w zależności od potrzeb. MSBS GROT charakteryzuje się wysoką ergonomią i pełnym dostosowaniem dla użytkowników prawo- i leworęcznych. Jest dopasowany do współczesnego i przyszłego pola walki.