None

Ósma Akcja Serce lotników z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego

2 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: kpt. Maciej Nojek
22 czerwca o godz. 13.00 z wojskowego lotniska w Krakowie w ramach Akcji Serce wystartował samolot CASA C-295M o numerze bocznym 015. Była to ósma akcja lotników z Krakowa, którzy tym razem przetransportowali zespół transplantologów na trasie Kraków - Krzesiny - Katowice - Kraków. Lot wykonany był na zapotrzebowanie dla Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W 2020 roku żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili pomocy medykom w ramach Akcji Serce już szesnaście razy. W akcjach uczestniczą jednostki podległe pod 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego oraz Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej (43 Baza Lotnictwa Morskiego).

***
W 2019 roku ponad 120 godzin spędziły w powietrzu załogi samolotów transportowych latając w ramach „Akcji Serce”. Lotnicy przeprowadzili 34 misje powietrzne przewożąc narządy do przeszczepu. Loty wspierające polską transplantologię wykonują żołnierze z Krakowa, Powidza i Gdyni.
Po raz pierwszy wojsko dla transplantologii poleciało w 1985 roku. Wówczas kardiochirurg Zbigniew Religa poprosił wojsko o pomoc w dostarczeniu drogą lotniczą serca do przeszczepu. Dawca był w Szczecinie, a pacjent czekał na nowe serce w klinice w Zabrzu. Ze względu na dużą odległość i ograniczony czas lekarze mogli przetransportować serce jedynie drogą lotniczą.

 

Zdjęcia: kpt. Maciej Nojek.