None

Dzięki Waszej służbie Polacy mogą czuć się bezpieczni

Autor zdjęcia: Maciej Nędzyński/CO MON
- W ciągu ostatnich miesięcy udowodniliście, że jesteście na posterunku, że można na Was liczyć, że służycie tym wszystkim, którzy potrzebują wsparcia, potrzebują pomocy. Dzięki Waszej służbie uchronione zostały tysiące istnień ludzkich i to jest właśnie najistotniejsze w służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To, że stoicie na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, to, że dzięki Waszej służbie możemy my Polacy czuć się bezpieczni - powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON w Brodnicy.
We wtorek, 9 czerwca br. w Brodnicy, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się z żołnierzami 4 Pułku Chemicznego z okazji Święta Wojsk Chemicznych.

- Żołnierze wojsk chemicznych to żołnierze wyróżniający się profesjonalizmem, którzy mają bardzo głęboką wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem swojego rzemiosła. (...) Ostatni czas był jak powiedziałem trudny. To czas próby, ale chciałem podkreślić, że celująco zdaliście ten egzamin - powiedział szef MON dziękując żołnierzom wszystkich jednostek wojsk chemicznych za ich służbę w czasie epidemii koronawirusa.

Minister przypomniał także ewakuację polskich obywateli z chińskiego miasta Wuhan w lutym tego roku, podczas której to właśnie żołnierze z pułku chemicznego zapewnili warunki do kwarantanny ewakuowanych z Chin Polaków. Jak zauważył, żołnierze nadal dbają o to, żeby było bezpiecznie w związku z zagrożeniem epidemicznym. m.in. prowadzą testy diagnozujące koronawirusa.

- Epidemia nie dotknęła tak mocno naszego kraju, jak państwa z południa Europy. Dlaczego? Dlatego, że władze zareagowały szybko i stanowczo. To zaowocowało tym, że nie ma takiej wielkiej skali osób, które zmarły - jak możemy porównać z osobami, które zmarły np. w Hiszpanii czy we Włoszech. A więc ta szybka reakcja instytucji państwa polskiego była udziałem także pań i panów, żołnierzy wojsk chemicznych. Bo to przecież Wy także zareagowaliście, byliście na posterunku, byliście na miejscu wtedy, kiedy byliście potrzebni. Można powiedzieć w ten sposób, że dzięki Waszej służbie uchronione zostały tysiące istnień ludzkich i to jest właśnie najistotniejsze w służbie żołnierzy Wojska Polskiego. To, że stoicie na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny, to, że dzięki Waszej służbie możemy my Polacy czuć się bezpieczni. Za to jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję - powiedział minister.

Podczas spotkania szef MON w ramach podziękowania za profesjonalną służbę wręczył żołnierzom Medale „Za zasługi dla obronności kraju”.

***
Wojska Chemiczne wykonują zadania wsparcia bojowego wojsk w ramach Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia, działają także w sytuacjach kryzysowych. W czasie kiedy zmagamy się z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2, możemy liczyć na ich profesjonalizm w zwalczaniu zagrożeń epidemicznych. Wojska chemiczne przeprowadziły do tej pory ponad 205 akcji odkażania m.in. pomieszczeń w domach pomocy społecznej, szpitalach, szkołach, budynkach administracji państwowej. Odkażano także personel i sprzęt w tym karetki, samoloty i ich załogi oraz przewożonych pasażerów i ładunek. Łącznie dezynfekcji poddano ponad 16oo osób, 423 tys. metrów kwadratowych powierzchni oraz ponad 2 tys. pojazdów i kilkadziesiąt samolotów. Każdego dnia zaangażowanych było 1,7 tys. żołnierzy chemików.

Z inicjatywy ministra Mariusza Błaszczaka ponad 1100 żołnierzy w jednostkach Wojska Polskiego przeszło dodatkowe szkolenie chemiczne.

>>> GALERIA - Szef MON u żołnierzy wojsk chemicznych