Rozminowanie

Intensywny tydzień u saperów

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. szt. Zbigniew Mroczek
Żołnierze z patroli saperskich i grup nurków minerów w mijającym tygodniu mieli ponad 130 zgłoszeń w wyniku których podjęli i zniszczyli ponad 10 tys. szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, co daje łącznie wynik prawie 80 szt. niebezpiecznych przedmiotów przypadających na jedno zgłoszenie. To powyżej średniej rocznej, która w 2019 roku wynosiła ok. 60 szt. na jedno zgłoszenie.
Każde zgłoszenie znajdujące się w SI PATROL jest traktowane jako zagrażające zdrowiu i życiu. Czasami zrealizowane jest w ciągu kilku godzin, ale często jest to nawet kilka dni. W ostatnim czasie tak było przy realizacji zadania w Bolesławcu przez patrol saperski nr 23 z 23 pa. Kolejny taki przypadek spotkał patrol saperski nr 17, którego dowódcą jest st. chor. szt. Zbigniew Mroczek.

W poniedziałek rano, 18 maja br. patrol będący w strukturze 1. Brygady Pancernej z Wesołej przyjął 103 w tym roku zgłoszenie z Teresławia. Na miejscu okazało się, że znaleziono 23 bomby lotnicze o wadze od 50 kg do 500 kg oraz 3 szt. pocisków artyleryjskich kal. 75 mm.

Dowódca patrolu podjął decyzję o zniszczeniu części znalezionej amunicji za pomocą systemu Vulcan. Pozostała część, w czwartek 21 maja, została przewieziona na poligon i tam zneutralizowana.

W trakcie realizacji tego zadania okazało się, że procedury wprowadzone przez Zarząd Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych sprawdziły się w bieżącej działalności patroli. Wsparcia 1WBPanc. udzieliły patrole saperskie nr 19 i 20 stacjonujące w Nowym Dworze Mazowieckim, pokazując modelowę współpracę pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.

Tekst: płk A. Talik
Zdjęcia: st. chor. szt. Zbigniew Mroczek