Chemiczny odwód

Chemiczny odwód

9 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
We wtorek, 19 maja grupa zadaniowa z odwodu chemicznego 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej została skierowana do Szkoły Podstawowej w Łęknicy.
Żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady od wczesnych godzin porannych rozpoczęli profilaktyczną dezynfekcję pomieszczeń szkoły, które w trakcie pandemii COVID19 wykorzystywali żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej w trakcie zadań związanych ze wsparciem Straży Granicznej.

„Czasu na zorganizowanie przemieszczenia naszych chemików było niewiele, ale w takich przypadkach jak zawsze przydaje się doświadczenie i właściwe przygotowanie. Odwód chemiczny 17WBZ jest utrzymywany w stałej gotowości do działania, uruchomiliśmy jedynie odpowiednie procedury i już każdy wiedział jakie czynności należy podjąć” – relacjonuje mjr Marcin Grocki Szef Wojsk Chemicznych w Wielkopolskiej Brygadzie.

Dezynfekcja pomieszczeń szkoły wymagała zastosowania dwóch wariantów odkażania. Powierzchnie zmywalne przy pomocy zamgławiaczy zostały pokryte specjalnie przygotowanym roztworem wirusobójczym, natomiast w salach gdzie znajdowały się pomoce dydaktyczne, zastosowano generatory ozonu.

Jak wyjaśnia mjr Marcin Grocki – „Realizacja takich zadań jak te, jest dla chemików możliwością praktycznego sprawdzenia procedur i wykorzystania umiejętności, które szlifują na ćwiczeniach i poligonach. Mamy tu do czynienia z obopólną korzyścią, po pierwsze żołnierze mają możliwość realnego działania, a po drugie wykonując swoją pracę, mają wymierny wkład w walkę z COVID19. Jest to dla nich dodatkową motywacją".

Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
Zdjęcia: st. chor. sztab. Rafał Mniedło