None

Polskie myśliwce po raz kolejny wspierają misję Bomber Task Force

10 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych
Polska po raz kolejny bierze udział w strategicznym amerykańskim ćwiczeniu Bomber Task Force. Całość misji jest nadzorowana przez Dowództwo Sił Strategicznych USA (US STRATCOM). W ramach misji polscy piloci czterech myśliwców F-16 oraz dwóch MIG-29 eskortowali przelot amerykańskiego bombowca B-1B nad Polską. Podobne operacje w ramach ćwiczenia wykonują piloci innych państw europejskich.
Polscy piloci wzięli udział we wspólnym ćwiczeniu z pilotami 28. Skrzydła Bombowego z amerykańskiej bazy Sił Powietrznych Ellsworth. Celem wspólnego ćwiczenia jest sprawdzenie współdziałania jednostek sił powietrznych USA i Polski i innych państw europejskich. Docenienie zdolności polskich pilotów nie jest przypadkowe. Polscy piloci F-16 wielokrotnie udowodnili swoją skuteczność w rejonie Morza Bałtyckiego w ramach misji NATO Baltic Air Policing, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich.

Siły powietrzne USA testują zdolności rozszerzonego odstraszania i współdziałania z Sojusznikami w Europie. Wpisuje się ono w proces podnoszenia poziomu interoperacyjności z sojusznikami. Ich celem jest ciągłe zwiększanie zdolności do strategicznego odstraszania potencjalnego przeciwnika. Jest to już kolejna misja z udziałem amerykańskich bombowców strategicznych w regionie Morza Bałtyckiego w maju br.
Poprzez ćwiczenie Stany Zjednoczone po raz kolejny pokazują jak ważna jest współpraca polsko-amerykańska, jak ważna jest ochrona wschodniej flanki NATO i jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ćwiczenie traktujemy jako demonstrację gotowości naszego strategicznego sojusznika do zaangażowania na niebywałą skalę w przypadku potencjalnego kryzysu w tym rejonie Europy. To także dowód, że nasze wojska pomimo epidemii koronawirusa realizują swoją misje na wszystkich teatrach.