Patrole saperskie pozostają w pełnej gotowości

Patrole saperskie pozostają w pełnej gotowości

6 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. chor. szt. Radosław Balmowski
Mimo panującej pandemii i wprowadzeniu znacznych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu, patrole saperskie pozostają w pełnej gotowości do działania nieustannie realizując swoje zadania związane z unieszkodliwianiem przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych.
Jednym z takich przykładów jest interwencja Patrolu Saperskiego nr 14 2 pułku inżynieryjnego z Inowrocławia. W dniu 24.03.2020 r. patrol został zadysponowany do znaleziska w postaci pocisku artyleryjskiego - w miejscowości Toruń, na jakie natrafiono przy rozbudowie linii wodociągowej przy ul. Czerwona Droga.

Po przeprowadzeniu rozpoznania i podjęciu widocznego pocisku, saperzy dokładnie sprawdzili miejsce znaleziska wykrywając przy tym kolejne przedmioty wybuchowe i niebezpieczne pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Łącznie ujawniono 27 różnych przedmiotów niebezpiecznych takich jak odłamkowe pociski artyleryjskie, zapalniki do granatów ręcznych oraz 3 kilogramowy ładunek materiału wybuchowego. Podjęte przedmioty zostały zniszczone na poligonie w Toruniu.

W czasie prowadzenia prac przez saperów miejsce znalezienia zabezpieczali funkcjonariusze Policji oraz Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili ewakuację pracowników budowy oraz zamknęli ruch na okolicznych drogach.
W tym roku była to już trzydziesta dziewiąta interwencja Patrolu Saperskiego nr 14.


Tekst: st. chor. szt. Radosław Balmowski
Zdjęcia: st. chor. szt. Radosław Balmowski, st. szer. Mateusz Jankowski
26.03.2020 r.