MON i wojsko zaangażowane w działania związane z zagrożeniem koronawirusem

13 zdjęć w galerii
Wojsko Polskie od samego początku wspiera działania, dzięki którym możliwe jest zatrzymanie epidemii koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska.

Żołnierze m. in. chronią granice, wspólnie z policją patrolują ulice, transportują żywność i środki ochrony osobistej, opiekują się kombatantami i rodzinami medyków.

W stałej gotowości jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa.

W każdym województwie działają wojskowe zgrupowania zadaniowe, które udzielają wsparcia Ministerstwu Zdrowia. Mają one do dyspozycji m. in.: kilkadziesiąt pojazdów sanitarnych i mikrobusów, dezynfekcyjne zespoły zadaniowe, mobilne zespoły medyczne i personel medyczny, kontenerowy szpital polowy we Wrocławiu wyposażony w 100 łóżek przeznaczony do kwarantanny i udzielania pomocy potrzebującym oraz budynek wyposażony w 200 łóżek do przeprowadzania kwarantanny.

Siły powietrzne – w razie potrzeby – dysponują samolotami i śmigłowcami do ewakuacji medycznej.

Ważne zadanie mają w tym czasie wojska chemiczne, które każdego dnia dezynfekują szpitale, domy pomocy społecznej, ulice, przystanki autobusowe oraz zabezpieczają dezynfekcje sprzętu wojskowego. Wśród zadań jest także dezynfekcja cargo, które przylatuje z polskich kontyngentów wojskowych.

Swoje zadania mają także podchorążowie, którzy każdego dnia wspierają służby medyczne, a we współpracy z terytorialsami zabezpieczają potrzeby osób starszych.

Wśród ważnych projektów uruchomionych przez wojsko jest uruchomiona infolinia z pomocą psychologiczną.

Działajmy razem przeciwko koronawirusowi!

Przez najbliższy czas musimy zrobić wszystko, aby zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Stąd szerokie działania rządu – takie jak zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, żłobkach i na uczelniach. Odwołanie imprez masowych. Jest to możliwe dzięki specustawie w sprawie przeciwdziałania koronawirusa.

Ważne jest, abyśmy zachowywali się w tym czasie odpowiedzialnie i nie narażali siebie oraz innych osób na zarażenie koronawirusem. Jeśli masz objawy towarzyszące koronawirusowi, zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub na infolinię NFZ pod: 800 190 590.

Wszystkie niezbędne i wiarygodne informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

Najważniejsze działania podejmowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie – kalendarium

27 maja

1591 próbek do badań na koronawirusa pobrali w środę żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w 11 punktach Test&GO. Wymazy pobierane są m. in. w Pleszewie, Rawiczu, Gliwicach i Koszalinie.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 7811 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1708 jednostek sprzętu.

26 maja

11 000 litrów płynów do dezynfekcji dostarczyli do 42 urzędów miast i gmin na obszarze całego województwa opolskiego żołnierze 10 Brygady Logistycznej. Płyny do dezynfekcji zostaną rozdysponowane m.in. do przedszkoli, żłobków oraz szkół, które rozpoczęły od dnia 25 maja działalność opiekuńczo – wychowawczą dla uczniów klas I-III.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 7811 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1708 jednostek sprzętu.

 

11 maja

Na pokładzie samolotu transportowego AN-124 Rusłan do Polski przyleciały środki ochrony osobistej. Maseczki i kombinezony ochronne stanowią wsparcie dla służb zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Lot był współorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach natowskiego programu SALIS.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 8721 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1779 jednostek sprzętu.

7 maja

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej uruchomili w Gliwicach mobilny punkt do pobierania próbek na obecność koronawirusa. W najbliższym czasie pobiorą próbki od 1200 górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Sośnica”.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9784 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1765 jednostek sprzętu.

4 maja

W Krotoszynie został uruchomiony punkt poboru wymazów #Test&GO realizowany metodą "drive-thru". Kierowcom i pasażerom, bez wysiadania z samochodu, żołnierze pobierają próbki na obecność koronawirusa. Wkrótce uruchomione zostaną punkty w kolejnych województwach.

W poniedziałek do 21 szpitali jednoimiennych w całej Polsce, żołnierze 1. i 10. Brygady Logistycznej dostarczą m. in. kombinezony ochronne, przyłbice, ochraniacze na buty, płyny dezynfekcyjne, termometry. Logistycy przetransportują 167 palet materiałów ochronnych z 8 składów Agencji Rezerw Materiałowych.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 8854 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1550 jednostek sprzętu.

26 kwietnia

W nocy z niedzieli na poniedziałek żołnierze z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 3 Flotylli Okrętów oraz 7 Szpitala Marynarki Wojennej rozpoczęli ewakuację ok. 70 pensjonariuszy i opiekunów z Domu Seniora w Koleczkowie w woj. pomorskim.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 8379 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1431 jednostek sprzętu.

 

22 kwietnia

Do Słowenii w ramach wojskowej misji medycznej polecieli lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego. Celem misji wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie sposobów i warunków udzielania pomocy ofiarom epidemii SARS-CoV-2 oraz dzielenia się dobrymi, wypracowanymi wzorcami.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i kierowcy sanitarek z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Brygady Logistycznej przeszli szkolenie specjalistyczne w Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego. Szkolenie, miało na celu przygotować żołnierzy do pracy w ramach systemu ratunkowego. Przeszkoleni żołnierze, jeśli zajdzie taka potrzeba, będą wsparciem dla Opolskiemu Centrum Ratownictwa Medycznego, w czasie np. ewakuacji placówek medycznych lub natychmiastowej relokacji dużej ilości pacjentów.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9514 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1499 jednostek sprzętu.

21 kwietnia

Żołnierze z 6 batalionu chemicznego działający w wojskowym zespole interwencji kryzysowej przeprowadzili dezynfekcję w Domu Pomocy Społecznej „Polanki” w Gdańsku.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9360 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1467 jednostek sprzętu.


21 kwietnia

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9360 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1467 jednostek sprzętu.

 

20 kwietnia

Szef MON polecił, aby w każdym województwie powstał wojskowy zespół interwencji kryzysowej, który będzie mógł udzielać natychmiastowego wsparcia w domach pomocy społecznej jeśli zajdzie taka potrzeba. W skład zespołów będą wchodzili zarówno żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, jak i żołnierze z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu RSZ.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9159 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1349 jednostek sprzętu.


17 – 18 kwietnia

W nocy z 17 na 18 kwietnia przeprowadzona została ewakuacja zakażonych pensjonariuszy Domu Pomocy społecznej w Kaliszu. Była to połączona operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT i podchorążych Akademii Wojsk Lądowych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej wspierana przez Policję i PSP. Łącznie w ewakuacji medycznej oraz trwającej wciąż dekontaminacji uczestniczyło 43 żołnierzy z: 12 Wielkopolskiej Brygady OT, 2 Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia, 6 batalionu chemicznego Sił Powietrznych ze Śremu oraz podchorążowie AWL. Do transportu ewakuowanych wykorzystano 6 karetek wojskowych, którymi przewieziono osoby chore do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Obecnie trwa jeszcze dekontaminacja placówki DPS.

18 kwietnia żołnierze WOT wybudowali kontenerową izbę przyjęć w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu.

17 kwietnia na warszawskim terminalu cargo żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej przeładowali prawie 90 ton sprzęt ochronny, który trafi do placówek medycznych. Zadanie było realizowane na wniosek wojewody lubuskiego, który zwrócił się do ministra obrony narodowej z prośbą o pomoc w załadunku i transporcie niezbędnego dla medyków wyposażenia.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 17.04. - 9633 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1396 jednostek sprzętu wojskowego; 18.04. - 8914 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1331 jednostek sprzętu.

16 kwietnia

W czwartek na pokładzie 4 samolotów wojskowych (2xCASA, 2xHERKULES) do Polski z Turcji przyleciało 19 ton kombinezonów ochronnych m. in. dla personelu medycznego szpitali jednoimiennych. Tego samego dnia na lotnisku we Wrocławiu wylądował AN124 Rusłan, który do Polski z Chin przetransportował środków ochrony osobiste, maski ochronne oraz osłony na obuwie. Lot był współorganizowany przez MON w ramach natowskiego programu SALIS.

W czwartek żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz WOT pomagali w transporcie pensjonariuszy z domu Pomocy Społecznej w Drzewicy. Do szpitali w Tomaszowie Mazowieckim, Bełchatowie, i Radomsku przewieziono 36 osób.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 16.04. - 9492 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1412 jednostek sprzętu wojskowego.

15 kwietnia

Żołnierze 6. batalionu chemicznego Sił Powietrznych przeprowadzili profilaktyczną dezynfekcję obiektów użyteczności publicznej w Śremie m. in. przystanków autobusowych, szpitala miejskiego, budynków Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Miasta, Domu Pomocy Społecznej.
Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9090 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1328 jednostek sprzętu wojskowego.

13 – 14 kwietnia

Żołnierze 10 Brygady Logistycznej przygotowali do transportu i przetransportowali 13 kontenerów do szpitali w Nysie, Kędzierzynie Koźlu i Opolu. Kontenery posłużą jako polowe izby przyjęć i poczekalnie dla pacjentów.

14 kwietnia swoją prace rozpoczęło kolejne mobilne laboratorium przygotowane przez Wojsko Polskie. Jest w stanie wykonywać do 100 testów na koronawirusa dziennie. Łącznie w całym kraju od 14 kwietnia działa 7 wojskowych laboratoriów, w tym dwa mobilne.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 13.04. - 8650 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1269 jednostek sprzętu wojskowego; 14.04. - 8928 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1313 jednostek sprzętu wojskowego.

12 kwietnia

W odpowiedzi na nowe zachorowania i braki personelu, w Niedzielę Wielkanocną żołnierze 9 Łódzkiej Brygady OT rozpoczęli całodobowe wsparcie Domu Pomocy Społecznej w Drzewnicy koło Opoczna. Terytorialsi zostali skierowani do bezpośredniej opieki nad pensjonariuszami.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 12.04.- 8698 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1255 jednostek sprzętu wojskowego.

11 kwietnia

W sobotę wieczorem żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej patrolując granicę, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali dwie osoby. Jedna z nich była poszukiwana przez sąd. Po zatrzymaniu została przekazana Policji.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 11.04. - 8715 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1244 jednostek sprzętu wojskowego.

9 kwietnia

W nocy do Wrocławia na pokładzie AN124 Rusłan w ramach lotu współorganizowanego przez MON (transport strategiczny SALIS NATO) do Polski dotarła odzież ochronna dla służb medycznych - m. in. maseczki ochronne, rękawiczki i kombinezony.

Żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii rozpoczęli akcję bezpłatnego rozdawania maseczek mieszkańcom Węgorzewa. Żołnierze przekazali też maseczki do Szpitali Powiatowych w Giżycku i w Węgorzewie oraz do Domu Pomocy Społecznej w Węgorzewie.
Do Polski na pokładzie wojskowego samolotu z misji medycznej we Włoszech wrócili lekarze, którzy pracują m. in. w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 9.04. - 9224 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1288 jednostek sprzętu wojskowego.

8 kwietnia

37 respiratorów i 54 kardiomonitorów przetransportowali w środę z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych żołnierze brygad logistycznych do szpitali w Warszawie, Łańcucie, Starachowicach, Poznaniu i Wrocławiu.

Żołnierze z 4 Pułku Chemicznego z Brodnicy przeprowadzili dezynfekcję pomieszczeń w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 8957 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1270 jednostek sprzętu wojskowego.

7 kwietnia

Żołnierze brygad logistycznych przetransportowali prawie 1,5 mln maseczek chirurgicznych, 133 tys. rękawiczek i preparaty do dezynfekcji do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych oraz Wojewódzkich Stacji Sanitarno–Epidemiologicznych w 21 miastach.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 7.04. - 8780 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1248 jednostek sprzętu wojskowego.

6 kwietnia

6500 kombinezonów lekkich, 25000 maseczek chirurgicznych, 2250 litrów płynu do dezynfekcji oraz półmaski ochronne dostarczą dziś do ośmiu Wojewódzkich Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych żołnierze 10 Brygady Logistycznej z Opola.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 6.04. - 8383 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1068 jednostek sprzętu wojskowego.

4 kwietnia

Żołnierze z 1 Brygady Logistycznej z Bydgoszczy dostarczyli maseczki i płyny do dezynfekcji do 49 placówek medycznych w Polsce.

W sobotę 21 żołnierzy z 4 Pułku Chemicznego przeprowadziło dezynfekcję szpitala w Wołominie.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 4.04. - 8488 żołnierzy i pracowników wojska oraz 952 jednostki sprzętu wojskowego.

2 – 3 kwietnia

W nocy z 2 na 3 kwietnia żołnierze brygad logistycznych przetransportowali z magazynów 1,2 mln maseczek chirurgicznych oraz 9,5 tys. litrów płynów do dezynfekcji. Materiały zostały dostarczone do 105 szpitali na terenie całej Polski.

3 kwietnia żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli budowę w Wolicy tymczasowej izby przyjęć dla Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 2.04. - 6481 żołnierzy i pracowników wojska oraz 811 jednostek sprzętu wojskowego; 3.04. - 8580 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1071 jednostek sprzętu.

31 marca – 1 kwietnia

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej od 1 kwietnia 400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej wspólnie z funkcjonariuszami Policji patroluje miejsca publiczne – przede wszystkim parki, lasy miejskie oraz skwery.

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia żołnierze z brygad logistycznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowali transport 3 mln par rękawiczek ochronnych i innych materiałów ochrony indywidualnej do 16 punktów zarządzania kryzysowego. Materiały przeznaczone dla personelu medycznego w szpitalach trafiły bezpośrednio także do Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych.

31 marca na pokładzie samolotu wojskowego do kraju ewakuowana została tym razem z Libanu kolejna grupa Polaków.
Od 1 do 31 marca w ramach akcji krwiodawstwa żołnierze Wojska Polskiego oddali ponad 1330 litrów krwi.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 31.03. – 4995 żołnierzy i pracowników wojska oraz 613 jednostek sprzętu wojskowego; 1.04. – 6350 żołnierzy i pracowników wojska oraz 834 jednostek sprzętu wojskowego.

30 marca

Na wniosek wojewody śląskiego żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT zaczęli wspierać Dom Pomocy w Koszęcinie. Działania związane były min. z ewakuacją części pacjentów do szpitali. Dom Pomocy Społecznej po zakończeniu ewakuacji personelu został zdekontaminowany przez żołnierzy 5 Pułku Chemicznego.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 30.03. - 4691 żołnierzy i pracowników wojska oraz 588 jednostek sprzętu wojskowego.

28 - 29 marca

W weekend około 2000 żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych było m. in. w we wspólne działania ze Strażą Graniczną na przejściach oraz w działania z Policją. Kolejni żołnierze zajmowali się transportem środków ochrony czy opieką nad osobami starszymi.

W niedzielę 18 transportów m. in. z płynami do dezynfekcji, odzieżą ochronną oraz sprzętem medycznym trafiło do Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i szpitali jednoimiennych. Transport przygotowali żołnierze z brygad logistycznych w Opolu i Bydgoszczy.

28 marca żołnierze z Grupy Zabezpieczenia Medycznego 10 Brygady Logistycznej rozpoczęli współpracę z Opolskim Centrum Ratownictwa Medycznego. Żołnierze przewożą chorych, w tym pacjentów zarażonych lub podejrzanych o zarażenie się koronawirusem.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 29.03. - 4500 żołnierzy i pracowników wojska oraz 559 jednostek sprzętu; 28.03. - 5382 żołnierzy i pracowników wojska oraz 646 jednostek sprzętu.

25 marca

Wszystkie jednostki 18 Dywizji Zmechanizowanej przeprowadziły akcję krwiodawstwa, podczas której ponad 300 żołnierzy i pracowników wojska oddało 136 litrów krwi.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 25.03 - 5235 żołnierzy i pracowników wojska oraz 836 jednostek sprzętu wojskowego.

20 marca

W Jaśliskach, na granicy polsko-słowackiej, żołnierze 16 Batalionu Saperów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich zabezpieczyli kolejne przejście graniczne.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 2700 żołnierzy i pracowników wojska.

19 marca

Ponad 2600 żołnierzy wraz ze sprzętem było zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Prawie 1500 z nich wspierało funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji w ochronie granicy. Zorganizowane zostały pierwsze akcje honorowego krwiodawstwa wśród żołnierzy, jako odpowiedź na apel Ministerstwa Zdrowia i regionalnych stacji krwiodawstwa i szpitali.

Żołnierze 15 batalionu saperów w ramach wspierając Straż Graniczną rozbudowali zabezpieczenia na granicy polsko – litewskiej.
Żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej razem z żołnierzami 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór rozwinęli w Gliwicach punkt dekontaminacyjny. W trakcie ćwiczenia sprawdzono m. in. przyłącza wody i ich wydajności. Punkt może służyć do dekontaminacji personelu, wyposażenia i pojazdów.

18 marca

18 marca Wojska Obrony Terytorialnej na polecenie ministra obrony narodowej uruchomiły pod numerem telefonu 800 100 102 specjalną, całodobową i bezpłatną infolinię ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem SARS-CoV-2. Specjalistyczna pomoc udzielana jest przez psychologów wojskowych WOT.

W środę szef MON poinformował także, że rotacje żołnierzy z Polskich Kontyngentów Wojskowych będą się odbywały tak, jak zostały zaplanowane, a dzięki temu że żołnierze na misjach są objęci opieką wojskowych służb medycznych, po powrocie do Polski nie będą objęci kwarantanną.

Pracę rozpoczęło także przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 18.03. – 2100 żołnierzy i pracowników wojska oraz sprzęt wojskowy.

17 marca

We wtorek żołnierze 10 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli do szpitala w Starachowicach respiratory. Do żołnierzy, którzy od kilku dni wspierają służby na granicach dołączyli także żołnierze 8 Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej 60 żołnierzy patrolowało granicę w Świnoujściu.
We wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zwrócił się do żołnierzy z prośbą o przyłączenie się do akcji honorowego krwiodawstwa. - Zbiórka jest dobrowolna, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – poinformował szef MON.

Zaangażowanie Wojska Polskiego: 17.03. – 2391 żołnierzy i pracowników wojska oraz 490 jednostek sprzętu wojskowego.

16 marca

16 marca Mariusz Błaszczak podjął decyzję o zaangażowaniu podchorążych w działania mające na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zakres działań będzie obejmował zaopatrzenie w żywność i leki dla osób potrzebujących, w tym dla osób objętych kwarantanną. Dodatkowo, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, w razie potrzeby, udzielać będą wsparcia technicznego administracji oraz samorządów w zakresie uruchamiania usług zdalnych.

6 marca

Na wrocławskim lotnisku rozpoczęła się budowa Kontenerowego Szpitala Polowego, gdzie będą wykonywane konsultacje specjalistyczne i badania diagnostyczne żołnierzom i pracowników powracających z misji poza granicami państwa.

12 marca

Minister Obrony Narodowej podjął decyzję o zaangażowaniu terytorialsów do wsparcia służb lotniskowych. Do zadań 300 żołnierzy WOT będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury oraz gromadzenie i segregowanie kart lokalizacyjnych wszystkich pasażerów przylatujących do Polski. W pierwszej kolejności do zadań skierowani zostali ratownicy medyczni oraz żołnierze z uprawnieniami KPP.

21 lutego

Wojsko Polskie realizowało kolejny transport obywateli wracających z Chin do Polski. Piloci z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego i Zespół Ewakuacji Medycznej przetransportowali Polaków do Warszawy, gdzie zostali przekazani pod opiekę służb medycznych.

2 lutego

Wojskowe samoloty przetransportowały polskich obywateli wracających z chińskiego Wuhan. Na bazie szpitala wojskowego we Wrocławiu zorganizowane zostało zabezpieczenie medyczne, gdzie osoby powracające poddane były kwarantannie oraz objęte specjalistyczną opieką i niezbędną diagnostyką.