None

Szkolenie Grupy Powietrznodesantowej z wykorzystaniem pojazdów wojsk aeromobilnych "AERO"

18 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. kpr. Mariusz BIENIEK
W dniach 4-5 lutego br. na obiektach OSPWL Dęba/Lipa przeprowadzono zajęcia zintegrowane Grupy Powietrznodesantowej (GPD) 6 Brygady Powietrznodesantowej. Po raz pierwszy praktycznie wykorzystano pojazdy wojsk aeromobilnych typu "AERO" w warunkach terenowych. Realistyczne i efektywne szkolenie ogniowe zapewnił żołnierzom nowoczesny Laserowy Symulator Strzelań.
To pierwsze po 10 latach przerwy wykorzystanie Ośrodka Szkolenia-Lipa do szkolenia wojska. W ramach zajęć Spadochroniarze 6BPD mieli możliwość testowania pojazdów zgodnie z ich głównym przeznaczeniem, czyli podjęciem zrzutu tary ciężkiej, desantowanej ze statków powietrznych C-130 Hercules, załadunkiem Systemowych Zasobników Towarowych CDS z wykorzystaniem najazdów i wyciągarek oraz ich transportu.

W czasie zajęć żołnierze pododdziałów szturmowych mieli też możliwość współdziałania z pododdziałami specjalistycznymi w ramach działań powietrznodesantowych. Szkolenie z zakresu rozpoznania i przygotowania mostu do zniszczenia realizowano przy wykorzystaniu śmigłowców z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej na moście na rzece San w Radomyślu. W ramach działań taktycznych po lądowaniu Spadochroniarze wykonali szturm na obiekt. Na zmodernizowanych obiektach Ośrodka Szkolenia Lipa żołnierze doskonalili także inne umiejętności, między innymi z zakresu zabezpieczenia inżynieryjnego, OPBMR (Obrona Przed Bronią Masowego Rażenia) oraz szkolenia ogniowego.

Zajęcia te stanowiły I etap praktyczny w ramach zgrywania pododdziałów przed ćwiczeniem DEFENDER-Europe 20.