None

„Polskie serce pękło. Katyń 1940” – konkurs dla uczniów szkół średnich

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: st. szer. W. Król / CO MON
- Dziś kiedy słyszymy o tym, że przywódca państwa, które z nami sąsiaduje, odwołuje się do Armii Czerwonej, do historii, do działań Armii Czerwonej właśnie dziś szczególnie powinniśmy pokazywać to miejsce. Muzeum Katyńskie, w którym możemy zobaczyć co wydarzyło się z niespełna 22 000 polskimi żołnierzami, funkcjonariuszami, którzy zostali bestialsko zamordowani. Ich postawa jest ważna dla dzisiejszych postaw żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
We wtorek 28 stycznia w Muzeum Katyńskim, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała konkurs plastyczno-literacki dla młodzieży szkół średnich pn. „Polskie serce pękło. Katyń 1940”. W spotkaniu, które było poświęcone obchodom 80. rocznicy zbrodni katyńskiej uczestniczył także szef MON. Obecny był Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Jarosław Szarek Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dziś pokolenie wojenne powoli odchodzi i naszym obowiązkiem – nas żyjących, a także przyszłych pokoleń - jest przechowywanie pamięci, dlatego że nie ma przyszłości bez szacunku i pamięci o przeszłości – podkreśliła Marszałek Sejmu.
Celem ogólnopolskiego konkursu, który zostanie przeprowadzony w dniach 1 lutego – 23 marca br. jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej dokonanej przez sowietów wiosną 1940 roku.

- Należy nam się, jest to naszym obowiązkiem, należy się pamięć wobec tych, którzy oddali swoje życie za wolną Polskę. I jeden oprawca i drugi oprawca był okrutny wobec Polaków, wobec obywateli Państwa Polskiego, które przestało istnieć w wyniku agresji Niemiec hitlerowskich i Rosji komunistycznej. Pamiętamy o Nich. Bardzo dziękuję pani marszałek za ten konkurs, dlatego, że ten konkurs jest dowodem naszej wspólnej pamięci wobec tych, którzy oddali swoje życie za Polskę - powiedział szef MON.

W skład Komitetu Honorowego konkursu weszli:
  • Przewodniczący: Prezydent RP Andrzej Duda
  • Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak
  • Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski
  • Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński
  • Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek
W konkursie przewidziano nagrody w dwóch kategoriach:
  • Praca plastyczna (projekt karty pocztowej, format A5”)
  • Praca pisemna: „Dlaczego nie wolno nam zapomnieć o Katyniu?”
Podczas gali rozdania nagród, która odbędzie się 24 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Komitet Honorowy pod przewodnictwem Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogłosi laureatów konkursu.

Więcej informacji na temat konkursu oraz regulamin skierowany do jego uczestników pojawią się wkrótce na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

***
Wszyscy zebrani na uroczystości w Muzeum oddali także hołd ofiarom mordu katyńskiego składając wieńce pod tablicami z nazwiskami pomordowanych.