Ruszyła kolejna edycja kampanii „Zostań Żołnierzem RP”

4 zdjęć w galerii
W sobotę, 11 stycznia szef MON, razem z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej, 6 Brygady Powietrznodesantowej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Katowic zainaugurował kolejny etap kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.
- Bezpieczeństwo Polski jest priorytetem rządu. Żeby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być liczniejsze. Temu służy kampania „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Zachęcam wszystkich tych, którzy zastanawiają się w jaki sposób służyć Ojczyźnie, aby przystąpili do Wojska Polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Istebnej.

- Dziś rozpoczynamy kolejny etap kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Podczas tej kampanii w ubiegłym roku złożono ok. 43 tysięcy wniosków o przystąpienie do Wojska Polskiego (…) ale to wciąż zbyt mało. Polskie siły zbrojne powinny być liczniejsze. Unowocześniane są poprzez kupowanie najnowocześniejszego sprzętu, wspomnę chociażby o systemie Patriot, rakietach HIMARS o zasięgu do 300 km czy teraz finalizowane negocjacje w sprawie kupienia najnowocześniejszego samolotu, F-35, ale żołnierzy musi być więcej – mówił szef MON.

Szef MON podczas konferencji poinformował, że jednym z zadań gen. bryg Artura Dębczaka, który na początku roku został powołany na stanowisko pełnomocnika MON ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” będzie zintensyfikowanie działań rekrutacyjnych w Wojsku Polskim.

- Przez ostatnią kadencję Pan Generał był zastępcą dowódcy WOT. Wykazał się zdolnościami w tworzeniu tej najmłodszej formacji, tego najmłodszego rodzaju polskich sił zbrojnych. Liczę, że Pan Generał swoje umiejętności i talenty spożytkuje, żeby jeszcze bardziej zdynamizować proces naboru do Wojska Polskiego. (…) Zadaniem pełnomocnika będzie wykorzystanie potencjału jakie mamy jeżeli chodzi np. o klasy mundurowe, Legię Akademicką. organizacje proobronne. Zależy nam na tym, aby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze. – podkreślał minister.

Minister zachęcał do rozmów z żołnierzami i odwiedzania stoisk promocyjnych w ośrodkach narciarskich i kurortach zimowych. Jak zaznaczył szef MON w kampanii biorą udział doświadczeni żołnierze.

- Są tu żołnierze, którzy pokazują i omawiają w jaki sposób można rozpocząć służbę w Wojsku Polskim oraz co oznacza służba w Wojsku Polskim, zachęcają do tego, żeby młodzi ludzie swoją przyszłość związali z Wojskiem Polskim – mówił minister.

Szef MON poinformował także o wzroście uposażeń żołnierzy - Od 1 stycznia bieżącego roku, zaraz po uchwaleniu budżetu, średnie wynagrodzenie żołnierza Wojska Polskiego, razem z dodatkami będzie wynosiło ponad 6100 zł, to o 570 zł więcej niż w roku ubiegłym – poinformował minister.

Harmonogram spotkań z żołnierzami w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”

***
Jednym z priorytetów Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej jest sukcesywne zwiększanie liczebności Wojska Polskiego. Dotychczasowe edycje kampanii Zostań Żołnierzem RP przyniosły wymierne efekty - od 14.10.2018r. do 31.12.2019 r złożono blisko 43 tysiące wniosków o powołanie do służby wojskowej.

Nowy system rekrutacji będzie się opierać na kampanii „Zostań Żołnierzem RP” oraz na wykorzystaniu potencjału klas mundurowych, organizacji proobronnych, Legii Akademickiej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. System ma ułatwiać nabór oraz być jednolitym i kompleksowym mechanizmem rekrutowania do służby wojskowej. Podejmowane działania umożliwią pełną koordynację różnych procesów rekrutacyjnych i promocyjnych realizowanych obecnie w MON.