None

Kolejni „Terytorialsi” w służbie

Autor zdjęcia: st. szer. W. Król / CO MON
W sobotę 30 listopada 2019 r. szef MON wziął udział w przysiędze wojskowej żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w Słupsku. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 60 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ponad 500 żołnierzy-ochotników.
- To ważna chwila, dzięki której staliście się żołnierzami Wojska Polskiego. Złożona przysięga zobowiązuje. Jesteście silnie zmotywowani do tego, żeby służyć Polsce i zadbać o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Dziękuję Wam za to, że zdecydowaliście się przystąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej do składających przysięgę wojskową żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W sobotę 30 listopada 2019 r. szef MON wziął udział w przysiędze wojskowej żołnierzy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio w Słupsku. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 60 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowie ponad 500 żołnierzy-ochotników.

- Wasza służba jest wyjątkowa. Przede wszystkim wspieracie wojska operacyjne. To jest model, który tworzymy. Wojska Obrony Terytorialnej wspierają wojska operacyjne, ale również służą wsparciem dla mieszkańców Polski - w przypadku żołnierzy, którzy składali dziś przysięgę, mieszkańców województwa pomorskiego. (…) To właśnie Wasza mała Ojczyzna jest miejscem, którym będziecie zajmować się na co dzień. Będziecie służyć pomocą wtedy, kiedy ta pomoc będzie potrzebna - powiedział szef resortu obrony.

Przysięga była dla żołnierzy zwieńczeniem szkolenia podstawowego. Przed terytorialsami kolejne szkolenia specjalistyczne i zgrywające w ramach pododdziału. Żołnierze zasilą szeregi 73. batalionu lekkiej piechoty w Słupsku.

- Wojska Obrony Terytorialnej rozwijają się. W ciągu tego weekendu ponad 550 żołnierzy złoży przysięgę w 6 brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej. Możemy powiedzieć o tym, że dziś Wojska Obrony Terytorialnej liczą już ponad 23 tysiące żołnierzy. Gratuluję, że ten proces budowania Wojsk Obrony Terytorialnej postępuje tak sprawnie - mówił szef MON.

Podczas uroczystości minister Błaszczak wręczył listy gratulacyjne wyróżnionym żołnierzom Brygady.

***
7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio powstała w trzecim etapie formowania WOT. Rozpoczęła funkcjonowanie w styczniu 2018 roku. Dowództwo i sztab brygady mieści się w Gdańsku. Strukturę 7 PBOT tworzy 71. batalion lekkiej piechoty w Malborku oraz rozpoczynający funkcjonowanie 73. batalion lekkiej piechoty w Słupsku.
Integralną częścią 7 PBOT są również 7. kompania logistyczna oraz 7. kompania dowodzenia mieszczące się na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni.

W ramach funkcjonowania gdańskiej brygady planowane jest również sformowanie 72. batalionu lekkiej piechoty z siedzibą w Kościerzynie.

Przysięga pomorskich „Terytorialsów” jest siódmą w historii oraz piątą w tym roku organizowaną przez 7PBOT. Dowódcą pomorskiej brygady jest kmdr Tomasz Laskowski.

***
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Obecnie WOT liczą już blisko 23 tysiące żołnierzy.

Misją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m. in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny Wojska Obrony Terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą.