None

Rusza ćwiczenie pk. Lampart-19

Autor zdjęcia: Fot. Bartosz Bera
Kilkuset żołnierzy batalionu czołgów i kompanii saperów zmierzy się z zadaniami, które będą musieli wykonać podczas ćwiczenia Lampart-19. Będzie to największe tegoroczne ćwiczenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

Ćwiczenie pk. Lampart-19 będzie zwieńczeniem długiego okresu szkolenia warszawskich pancerniaków. Przeprowadzone zostanie w ostatnim tygodniu listopada na obiektach w Nowej Dębie, gdzie właśnie żołnierze kończą kolejne, w tym roku szkolenie poligonowe.

 

To właśnie tu żołnierze w ostatnich tygodniach doskonalili swoje umiejętności, a rozpoczynające się ćwiczenie będzie podsumowaniem zarówno poligonu jak i kilku miesięcznego okresu, w którym zdobywali umiejętności, wiedzę i doświadczenie. Lampart-19 zweryfikuje ich umiejętności - ćwiczenie poddane zostanie ocenie.

Głównym celem ćwiczenia będzie sprawdzenie sztabu batalionu czołgów i kompanii saperów w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu podległymi elementami ugrupowania bojowego w czasie prowadzenia działań.

Lampart-19 to doskonały czas na sprawdzenie umiejętności dowódców w zakresie skutecznego dowodzenia, rozwiązywania problemów taktycznych oraz sprawnego podejmowania decyzji i wydawania rozkazów.

***

Żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej rozpoczęli szkolenie na poligonie już na początku listopada. Najpierw odbyło się przemieszczenie sił i środków na poligon w Nowej Dębie, gdzie następnie ruszył cykl zajęć szkoleniowych m. in. dla załóg czołgów Leopard 2A4 i 2A5. Przez pierwsze tygodnie listopada żołnierze kompanii czołgów realizowali strzelania ogniowe. Wykonywali szereg strzelań i kierowań ogniem. Zarówno w dzień jak i w warunkach ograniczonej widoczności.

Ich działania zarówno podczas szkolenia jak i w ćwiczeniu Lampart-19 wspierają żołnierze innych pododdziałów brygady i nie tylko, w tym: kompanii saperów, kompanii rozpoznawczej czy żołnierze batalionu dowodzenia, batalionu logistycznego i przeciwlotnicy.

W Lampart-19 wezmą także udział żołnierze z innych jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej: kompania zmechanizowana z Zamościa (19. Brygada Zmechanizowana) oraz saperzy z 16. Batalionu Saperów (21. Brygada Strzelców Podhalańskich).