None

Razem uczciliśmy 101 lat Niepodległej

2 zdjęć w galerii
- Wojsko Polskie jest coraz liczniejsze, zależy nam na tym, to jest warunek bezpiecznej Ojczyzny. Pikniki, jak dzisiaj w Narodowe Święto Niepodległości to jest tradycja i wielka radość dla dzieci i dorosłych ludzi, którzy interesują się sprzętem wojskowym i rozmawiają z żołnierzami. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wiązali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim - powiedział minister Mariusz Błaszczak na wojskowym pikniku po zakończeniu uroczystej zmiany wart pod Grobem Nieznanego Żołnierza
11 listopada br. szef MON uczestniczył w stolicy w centralnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości razem z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu RP i innymi członkami rządu, a także kadrą dowódczą Sił Zbrojnych RP.

Uroczystości państwowe rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą w Świątyni Opatrzności Bożej na błoniach wilanowskich celebrował kardynał Kazimierz Nycz. Mszę koncelebrował Biskup Polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek.

Minister obrony narodowej złożył w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej wieńce przy grobie śp. prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ryszarda Kaczorowskiego oraz przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

W południe, z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w szczególnym miejscu - na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie - rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dowódcy wart wystawionych przez formacje wszystkich Rodzajów Sił Zbrojnych oraz innych służb mundurowych, złożyli meldunki dowódcy uroczystości o gotowości do pełnienia warty przy najważniejszym wojskowym pomniku. Żołnierze dokonali także zmiany posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zmianę wart poprzedził narodowy apel pamięci o wszystkich rodakach walczących o niepodległość Polski. Apel zakończył się armatnim Salutem Narodowym - 21 strzałach w wykonaniu plutonu armat.

-  Kiedy patrzymy na stojących tutaj dzielnych polskich żołnierzy, jak lśni polska broń, kiedy nad nimi łopoczą biało – czerwone sztandary przyniesione przez szczęśliwych i uśmiechniętych rodaków, kiedy patrzymy jak spogląda na to ze swojego postumentu Marszałek Józef Piłsudski, na Grób Nieznanego Żołnierza, grób symboliczny jego legionistów, kiedy patrzymy na 101 lat od odzyskania niepodległości i na wcześniejsze 123 lata rozbiorów i walkę pokoleń o odzyskanie wolności, potem na II Rzeczpospolitą i jej upadek, na zdradę i sowieckie zniewolenie i na to zwycięstwo, to bezkrwawe sprzed trzydziestu lat i wreszcie na naszą dzisiejszą Polskę, to chce się powiedzieć, jak mówią historycy, że dzisiejsza Polska to najbardziej wolna, najzamożniejsza i najbezpieczniejsza Polska od XVII wieku - powiedział w przemówieniu na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych.

Prezydent przypomniał, jak trudno było rządzącym Polską politykom przywrócić ład i bezpieczeństwo kraju po 11 listopada 1918 roku, w tym powstania: wielkopolskie, śląskie, bitwę pod Warszawą w 1920 roku i zwrócił uwagę na jedność Polaków:

- Niech to będzie lekcja dla nas i następnych pokoleń: Polska najlepiej się rozwija i jest najsilniejsza, kiedy rozumiemy, że najważniejsze sprawy polskie musimy prowadzić razem, bez oglądania się na różne wizje w szczegółach. Jesteśmy Polakami i obowiązki mamy polskie, jak to wyraził Roman Dmowski - Niechże to będzie dla nas na dziesięciolecia najważniejsze przesłanie – podkreślił prezydent.

Minister Mariusz Błaszczak wraz z kierownictwem MON oraz najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Pierwszy raz podczas uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości zebrani żołnierze zaśpiewali Marsz Pierwszej Brygady - patriotyczną pieśń Legionów Polskich dowodzonych przez Marszałka Piłsudskiego, którą 15 sierpnia 2007 roku Aleksander Szczygło, ówczesny minister obrony narodowej uznał za Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego. 

Minister Mariusz Błaszczak w swojej decyzji z 6 listopada br. ustalił, że w trakcie obchodów świąt państwowych, uroczystości wojskowych, patriotycznych i patriotyczno-religijnych żołnierze w nich uczestniczący będą śpiewać ten najbardziej znany wojskowy utwór. 

Decyzja zaczęła obowiązywać 11 listopada 2019 roku - w 101. rocznicę odzyskania niepodległości - najważniejszego wydarzenia w najnowszej historii Polski.

Obchody państwowe rocznicy odzyskania niepodległości zakończyła wojskowa defilada.

Przedstawiciele władz państwowych przeszli również pod budynek Dowództwa Garnizonu Warszawa, gdzie złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego czyn niepodległościowy sprawił, że po 123 latach naród polski odzyskał niepodległość swojej ojczyzny.

11 listopada mieszkańcy Warszawy oraz liczni goście uczcili wspólnie 101. rocznicę odzyskania niepodległości podczas festiwalu „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu. Żołnierze zaprezentowali swój sprzęt i uzbrojenie. Odbyły się także występy orkiestry wojskowej i pokazy musztry paradnej. W mobilnych zespołach rekrutacyjnych kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej można było dowiedzieć się o zaletach służby w Wojsku Polskim.