None

Apel niepodległościowy

8 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Combat Camera
101. rocznica odzyskania niepodległości jest dla Polaków powodem do ogromnej radości. Zupełnie, jak wówczas, gdy tę suwerenność odzyskaliśmy, a fala radości, po zakończeniu trudnych działań wojennych, które przyniosły przecież tyle ofiar, rozlała się w sercach polskich patriotów.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzone w dniu 11 listopada, to dzień refleksji wielu pokoleń Polaków nad wartością wolności. W sposób szczególny tego dnia otaczamy pamięcią twórców Niepodległej, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy. Po ponad 123 latach, często nierównej walki, właśnie 11 listopada 1918 roku ziścił się największy sen Polaków o wolności, a polski żołnierz i powstaniec okryci zostali sławą bohaterstwa, patriotyzmu i poświęcenia.

W czwartek, 7 listopada, podczas uroczystego apelu z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości, kadra dowództwa i pracownicy resortu obrony narodowej, uczcili pamięć wszystkich, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie.

Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski, w swoim wystąpieniu nawiązał do chlubnych kart naszej historii i naszych bohaterów, którzy wytyczali szlaki do Niepodległej oraz tych, którzy w kolejnych latach stawali w obronie wywalczonej wolności i niepodległości. Podkreślił szczególną wagę danej nam przez nich wolności i niepodległości: - Świętujemy dziś ten jakże ważny dla nas, Polaków dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Dzień, który przynosi wiele radości, choć były czasy, kiedy nie było nam dane swobodnie go obchodzić. Dziś możemy celebrować naszą niepodległość bez przeszkód, w wolnej Polsce, w kraju, w którym, bazując na kartach historii i wyciągając z niej wnioski, jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo i spokój. Musimy jednak pamiętać, że ten spokój nie jest nam dany raz na zawsze i mieć zawsze w pamięci lekcje historii. Należy robić wszystko, aby o ten spokój, tę daną nam niepodległość zadbać, aby nasze dzieci, wnuki i prawnuki mogły z niej w przyszłości bez przeszkód czerpać.... Dziś szczególnie wspominam żołnierzy, którzy pełnią swoje obowiązki na misjach poza granicami kraju, w Polskich Kontyngentach Wojskowych. To między innymi oni dbają o to, abyśmy tu w kraju mogli spokojnie celebrować Narodowe Święto Niepodległości i ze spokojem patrzeć w przyszłość. Serdeczne gratulacje składam żołnierzom dziś wyróżnionym, ale także tym żołnierzom i pracownikom, którzy swoją codzienną służbą i pracą przyczyniają się do rozwoju i dobrobytu naszej Ojczyzny. Życzenia przesyłam również Państwa rodzinom, bo bez ich wsparcia nie moglibyście tak ciężko i efektywnie funkcjonować.

Szczególnie doniosłym elementem dzisiejszego apelu było wręczenie przez Dowódcę Operacyjnego RSZ gen. dyw. Tomasza Piotrowskiego odznaczeń, medali i wyróżnień.