None

Krok w stronę Hagi

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Piotr Lisowski / CWDPGP.
27 września 2019 10:32
W Wojskowym Ośrodku Szkolenia Kondycyjnego w Mrągowie trwa zgrupowanie kadry przygotowującej się do startu w zawodach Invictus Games. Odbędą się one w maju 2020 r. w Hadze.
Mrągowo stało się ulubionym miejscem weteranów, którzy po raz kolejny korzystają z zaplecza sportowo-rehabilitacyjnego przygotowując się do udziału w zawodach. Także przed zawodami Invictus Games, które w 2018 r. odbyły się w Sydney, nasi zawodnicy właśnie na Mazurach szlifowali swoją formę.

Obecnie trwa dwutygodniowe zgrupowanie sportowe, w czasie którego reprezentacja przygotowuje się do startów indywidualnych i drużynowych. Wśród dyscyplin, które najbardziej przypadły do gustu naszym zawodnikom znalazły się siatkówka na siedząco, łucznictwo, pływanie, lekkoatletyka, kolarstwo i wioślarstwo halowe. Ponieważ każdy z zawodników miał możliwość wyboru więcej niż jednej dyscypliny, w której chce wystartować, treningi są zróżnicowane, ale także bardzo męczące. Pod okiem doświadczonych trenerów przygotowania idą planowo a forma rośnie. Jak mówi Ryszard Bukański, który trenuje kadrę łuczniczą, jego podopieczni to fajni ludzie, a na ich starty patrzy z optymizmem. Warto przypomnieć, że to właśnie łucznictwo dało nam jedno z czwartych miejsc wywalczonych w Sydney w 2018 r. Podobnie optymistycznie na szanse swoich podopiecznych patrzą pozostali trenerzy: Bartosz Tott przygotowujący lekkoatletów, Dariusz Abadżijew trenujący siatkarzy, oraz Robert Rapsiewicz przygotowujący do startu drużynę kolarzy.

Ważnym etapem przygotowań była tzw. kategoryzacja zawodników. W trakcie zgrupowania przeprowadziły ją przedstawicielki Fundacji Invictus Games Rachael Butcher i Louise Robiati. Każdy z zawodników został poddany badaniu lekarskiemu, które pomogło zakwalifikować go do właściwej kategorii startowej uwzględniającej posiadany uszczerbek na zdrowiu. Dzięki temu zawodnicy z różnym poziomem niepełnosprawności ruchowej mogą rywalizować wspólnie na zasadach fair play. Przypisanie kategorii ma istotne znaczenie m.in. w siatkówce na siedząco, gdzie liczy się zbiorcza liczba punktów wszystkich zawodników znajdujących się w danym momencie na boisku.

Przerwą w intensywnym treningu był wczorajszy mecz polskich siatkarzy rozegrany na Mistrzostwach Europy w Lublanie. Nasi weterani kibicowali gorąco, a przy okazji podpatrywali ciekawe zagrania. W czasie zawodów rozgrywanych w Sydney nasi weterani także znaleźli się w czwórce najlepszych drużyn.

Zgrupowanie w Mrągowie potrwa do 4 października. W drodze do Hagi zaplanowano jeszcze kilka zgrupowań kadry. W porównaniu do naszego debiutu w zawodach Invictus Games zwiększyła się liczba dni treningowych spędzanych pod okiem profesjonalnych trenerów. To co łączy poprzednią i obecną drużynę to zapał, zaangażowanie i chęć jak najlepszego reprezentowania Polski na zawodach w Holandii.

Zdjęcia: Piotr Lisowski / CWDPGP.