None

Fundacja Invictus Games obchodzi pięciolecie działalności

2 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: Jacek Matuszak
11 września 2019 14:15
- Bez was drodzy weterani i bez ludzi, którzy pracują na rzecz naszej idei to wszystko, czego zdołaliśmy dokonać w ciągu pięciu ostatnich lat nie byłoby możliwe – podkreślał książę Harry w czasie uroczystego przyjęcia z okazji 5-lecia działalności fundacji Invictus Games.
Swoje słowa książę skierował m.in. do polskich weteranów – st. chor. rez. Piotra Potrzebowskiego, chor. Grzegorza Jarka i st. kpr. Jakuba Tynki, którzy wchodzili w sklad delegacji reprezentujacej Polskę i środowisko weteranów w czasie uroczystości. St. kpr. Jakub Tynka, który stał się jednym z niekwestionowanych bohaterów zawodów Invictus Games zorganizowanych w 2018 r. w Sydney, miał okazję porozmawiać osobiście z księciem Harrym i przekazać mu okolicznościowy album poświęcony udziałowi polskiej reprezentacji w zawodach przeprowadzonych w Australii przygotowany przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

- To było niesamowite przeżycie, gdyż książę pamiętał mnie z tamtych zawodów, gdy w czasie wyścigu kolarskiego doznałem kontuzji i do mety dotarłem z pomocą moich francuskich kolegów. Przyjmując ode mnie prezent zapytał, czy nadal służę w armii i wyraził nadzieję, że spotkamy się ponownie na kolejnych zawodach, które odbędą się w 2020 roku w Hadze - mówił st. kpr. Jakub Tynka.

Okazją do zorganizowania spotkania, była przypadająca 10 września piąta rocznica organizacji zawodów Invictus Games w Londynie w 2014 roku. Ten moment fundacja, która organizuje to cykliczne przedsięwzięcie, uznaje jako swoje święto.

- Polska wystartowała w zawodach po raz pierwszy w Sydney w roku 2018. Wówczas 15 naszych zawodników, przy gorącym dopingu swoich rodzin, rywalizowało na arenach sportowych w różnych dyscyplinach. Obecnie trwają już przygotowania do startu w Hadze w roku 2020 – podkreślał przedstawiciel Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, a jednocześnie kierownik drużyny Mariusz Pogonowski. – Dla nas i całego środowiska weteranów to bardzo ważne, że możemy być częścią tej wyjątkowej międzynarodowej społeczności, jaką tworzą weterani i ich rodziny skupieni wokół fundacji – mówił kierownik polskiej reprezentacji.

Idea, która przyświeca działaniom zapoczątkowanym przez księcia Harry`ego, skupia się na popularyzacji wiedzy o weteranach i ich dokonaniach. Ważną częścią działalności jest także promowanie powrotu do sprawności poszkodowanych na misjach żołnierzy poprzez sport i wzajemną rywalizację w duchu fair play.

Polska dołączyła do grona państw uczestniczących w zawodach Invictus Games w roku 2018. Wówczas to 15-osobowa drużyna rywalizowała zarówno w sportach indywidualnych jak i zespołowych. Obecnie rozpoczynają się przygotowania do startu w zmaganiach, których gospodarzem będzie Haga.

Uroczyste przyjęcie z okazji 5-lecia działalności fundacji Invictus Games poprzedziło spotkanie robocze poświęcone podsumowaniu dotychczasowych efektów działalności, jak też wypracowaniu nowych pomysłów do dalszej pracy. – Naszym celem nadrzędnym jest zbudowanie międzynarodowej społeczności skupionej wokół idei Invictus Games, która w poszczególnych krajach angażowałaby jak najwięcej osób, zarówno spośród weteranów, jak i osób nie związanych z nimi bezpośrednio. Chcemy bowiem dotrzeć z naszym przesłaniem do jak największej liczby osób – akcentował dyrektor generalny fundacji Richard Smith.

Jubileuszowe spotkanie, które odbyło się w Londynie, było też okazją do wielu wspomnień i rozmów w gronie uczestników zawodów zorganizowanych w minionych latach. – Będąc tu dziś z wami na tej sali czuję prawdziwego ducha Invictus Games. Dziękuję Wam za to, że tu dziś jesteście – podkreślił książę Harry.

Powiązane artykuły