Dzięki akcji "SpoKREWnieni służbą" zebraliśmy ponad 5000 litrów krwi!

Dzięki akcji "SpoKREWnieni służbą" zebraliśmy ponad 5000 litrów krwi!

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: CO MON
9 września 2019 14:40
Przez 6 miesięcy akcji honorowego krwiodawstwa żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego w ogólnopolskiej zbiórce krwi „Spokrewnieni służbą” oddali łącznie ponad 5173 litrów krwi. Akcja, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej trwała od 1 marca do 31 sierpnia br. Zebrana krew trafiła do potrzebujących i chorych w całej Polsce.
Żołnierze, studenci i pracownicy Wojska Polskiego w swoich jednostkach i uczelniach wojskowych, a także Regionalnych i Wojskowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w marcu zebrali 989 litrów krwi, w kwietniu ponad 694 litrów krwi, w maju 640 litrów krwi, w czerwcu ponad 1367 litrów krwi, w lipcu 857 litrów, a w sierpniu ponad 625 litrów krwi.

Najwięcej, bo aż 1368 litrów krwi oddali w czerwcu żołnierze Wojska Polskiego. Akcja honorowego krwiodawstwa cieszyła się największym powodzeniem w lipcu w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, gdzie 715 osób oddało aż 321 litrów krwi.

***

Akcję honorowego krwiodawstwa zainaugurował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej 1 marca br. w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Datę wybrano nieprzypadkowo. To święto państwowe ustanowione w hołdzie żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego, którzy przelewali krew w obronie niepodległości Polski.

Akcja „SpoKREWnieni służbą” została zorganizowana po raz trzeci. Po raz drugi uczestniczyło w niej Wojsko Polskie.