None

Afganistan – likwidacja składu materiałów wybuchowych

Autor zdjęcia: DO RSZ
5 września 2019 10:55
W dniu 1 września 2019 r. afgański pododdział sił obrony narodowej i bezpieczeństwa mentorowany przez siły polskie X zmiany PKW RSM przeprowadził operację w prowincji Kandahar Islamskiej Republiki Afganistanu.
Celem operacji było przejęcie i neutralizacja fabryki improwizowanych ładunków wybuchowych. Działania realizowano na podstawie informacji uzyskanych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego.

W wyniku operacji znaleziono skład materiałów wybuchowych w ilości około 70 min pułapek o wadze około 10-20 kg, 2 miny kierunkowe oraz materiały służące do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Całość składu zostało zniszczone poprzez detonację ładunków wybuchowych.

Z posiadanych informacji wynika, że zlikwidowany skład mógł być jednym z głównych miejsc przechowywania materiałów wybuchowych na południu Afganistanu, używanych do ataków na afgańskie i koalicyjne służby bezpieczeństwa. W ocenie żołnierzy biorących udział w operacji mógł to być największy skład IED zlikwidowany w czasie trwania operacji w Afganistanie.