None

Coraz silniejszy sojusz polsko-amerykański

Autor zdjęcia: st. szer. W. Król
W poniedziałek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył w spotkaniu prezydenta A. Dudy i wiceprezydenta M. Pence’a. Rozmowy, które odbyły się 2 września w Pałacu Prezydenckim w Warszawie dotyczyły m. in. współpracy obronnej i bezpieczeństwa w regionie.
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że rozmowy w obszarze wojskowym dotyczyły współpracy bilateralnej oraz tej w ramach sojuszu. Jednym z tematów były także plany związane z modernizacją Wojska Polskiego.

- Rozmawialiśmy o współpracy wojskowej, o udziale amerykańskim w modernizacji polskiej armii, o zaplanowanym przez nas wcześniej wzroście w kolejnych latach wydatków na obronność. Mówiliśmy także o naszych planach. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że czeka nas w najbliższych latach zakup kolejnych śmigłowców, które zastąpią te, których używaliśmy do tej pory. (…) Wiadomo, że w tym zakresie USA produkują sprzęt, który jest z całą pewnością w absolutnej światowej czołówce i mamy nadzieję, że tutaj firmy amerykańskie przedstawią swoje oferty. Z całą pewnością jest to sprzęt doskonały i cieszylibyśmy się, gdyby właśnie z takiego najlepszego sprzętu polska armia miała korzystać – mówił po spotkaniu prezydent A. Duda.

Wiceprezydent M. Pence słowa szczególnego podziękowania skierował do polskich żołnierzy, którzy od wielu lat, ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami biorą udział w misjach. Jako przykład podał misję w Iraku.

- Polska jest jednym z naszych najistotniejszych sojuszników. Dziękujemy za służbę polskich żołnierzy, za ofiarę i za wsparcie – mówił podczas konferencji wiceprezydent M. Pence.

Wiceprezydent M. Pence odniósł się również do deklaracji podpisanej w Waszyngtonie przez prezydenta Polski i prezydenta USA. Przypomniał o decyzji, która zakłada zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce. - Postępując tak, wysyłamy światu jasny sygnał, że nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo tego regionu i nasze relacje z Polską w ramach tego przymierza są niezłomne. Od czerwca, kiedy podpisano tę umowę, wyznaczyliśmy miejsca lokalizacji naszych wspólnych baz. Obecnie pracujemy nad nową umową o współpracy w dziedzinie obrony – powiedział wiceprezydent M. Pence.

- Polska i Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną podzielone, bo nie jesteśmy tylko sojusznikami, jesteśmy rodziną – dodał na zakończenie wiceprezydent M. Pence.