None

Silny przemysł zbrojeniowy to silne Wojsko Polskie

Autor zdjęcia: st. szer. W. Król
We wtorek, 3 września szef MON wziął udział w otwarciu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego prezentowany jest najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i najnowocześniejsze rozwiązania w sektorze zbrojeniowym. W tym roku wystawę narodową przygotowały Stany Zjednoczone.

- Program modernizacji technicznej do 2026 roku to program opiewający na najwyższą w historii wartość 185 mld zł, o 45 mld zł więcej niż poprzednio. Ale to tylko jeden etap w naszym procesie modernizacji sił zbrojnych. Kolejny etap już przygotowujemy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

We wtorek, 3 września szef MON wziął udział w otwarciu Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego prezentowany jest najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i najnowocześniejsze rozwiązania w sektorze zbrojeniowym. W tym roku wystawę narodową przygotowały Stany Zjednoczone.

Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że perspektywy rozwoju polskich sił zbrojnych są efektem trzech elementów - zwiększania liczebnego Wojska Polskiego, wyposażania go w najnowocześniejszy sprzęt oraz bliskich relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

- Mamy świadomość tego, że w dzisiejszym świecie armia Stanów Zjednoczonych jest armią najsilniejszą. Mamy świadomość tego, że obecność żołnierzy USA w Polsce odstrasza, daje gwarancje bezpieczeństwa Polsce, ale także Europie. Niewątpliwie wielkim sukcesem było podpisanie deklaracji o współpracy. Dziś wypełniamy tę deklarację treścią. Rozmawiamy o szczegółach. Negocjujemy miejsca, w których będą rozlokowani żołnierze Stanów Zjednoczonych – mówił szef MON.

Szef MON podkreślił, że przyjęta 15-letnia perspektywa planowania zakupów sprzętu jest niezbędna, aby utrzymać dynamikę modernizacji polskich sił zbrojnych i aby dalej mogła być zwiększana liczebność Wojska Polskiego.

- W tym roku kontrakty kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego opiewają na kwotę 5 mld zł, a więc widzimy wzrost. Ten wzrost zawdzięczamy temu, że władze polskie przeznaczają większe sumy na obronność. Obronność jest priorytetem prezydenta Rzeczypospolitej i polskiego rządu – poinformował w Kielcach minister Błaszczak. Szef MON zwrócił uwagę, że Wojsko Polskie jest odbiorcą wielu flagowych produktów polskiego przemysłu obronnego. Wśród ostatnio zakupionych minister wymienił moździerz samobieżny RAK, armatohaubicę KRAB, KTO ROSOMAK.

Szef MON uczestniczył dziś w prezentacji nowego prototypu polskiego przemysłu zbrojeniowego - Lekkiego Bojowego Wozu Piechoty „Borsuk”. To pojazd, który ma zastąpić wysłużone bojowe wozy piechoty, których dziś używają żołnierze Wojska Polskiego. - Jest to pojazd, który był dawno oczekiwany przez Wojsko Polskie. (…) Tym większa nasza satysfakcja, że ten sprzęt stanowi konstrukcję polską. Jest on sprawdzony jeżeli chodzi o możliwości techniczne, Spełnia wszystkie wymagania Wojska Polskiego. Mamy w tym przypadku sprzęt, który jest opancerzony, który pokonuje przeszkody wodne, jest wyposażony w bezzałogową wieżę zintegrowaną z pociskami przeciwpancernymi SPIKE, a więc jest to produkt, który w przyszłości, zastąpi wysłużone BWP-y – powiedział szef MON podczas uroczystej prezentacji BORSUKA.

W trakcie Targów, w obecności Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej podpisane zostały umowy na dostawę nowego sprzętu dla jednostek Wojska Polskiego. Jak mówił szef MON to kolejne kroki na drodze do zapewnienia naszym żołnierzom nowego, lepszego, a co najważniejsze, wyprodukowanego w polskich zakładach wyposażenia. Zawarte zostały umowy na: dostawę zdolnych do przerzutu stacji radiolokacyjnych Bystra, wozów dowodzenia opartych na podwoziu Rosomaka, gogli noktowizyjnych oraz strzeleckich celowników termalnych. Każda z zawartych umów, dotyczy innowacyjnego sprzętu wyprodukowanego przez Polską Grupę Zbrojeniową. Część wyposażenia, w tym wozy dowodzenia, trafią m. in. do żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej.

-To jest nowoczesne wojsko. 18. Dywizja jest budowana na wzór jednostek wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, głównie amerykańskich, a więc bardzo się cieszę, że wozy dowodzenia trafią do 18. Dywizji – powiedział szef MON.

Dziś także wysłane zostały dwa zapytania ofertowe. Pierwsze, związane jest z zakupem 60 wyrzutni oraz 180 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym. Jak zaznaczył minister Błaszczak zakupione w przyszłości pociski Javelin trafią na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej i będą uzupełniać zdolności Wojska Polskiego. Drugie zapytanie dotyczy pozyskania pięciu samolotów transportowych Herkules w ramach programu Excess Defense Article (EDA)

- To są statki powietrzne młodsze od tych, których dziś używa Wojsko Polskie. Wzmocnią one zdolności bojowe. ( … ) Kongres Stanów Zjednoczonych już wydał zgodę na to, żeby ten sprzęt do Polski trafił. Teraz będziemy ustalali szczegóły i w krótkim czasie Herkulesy trafią na wyposażenie polskich sił zbrojnych – powiedział szef MON po podpisaniu dokumentów.

W trakcie Targów odbyło się spotkanie Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej z generałem Ch. Hooperem, który jest szefem Agencji ds. Współpracy Obronnej, odpowiedzialnej za szereg programów z obszaru współpracy i wzmacniania bezpieczeństwa obronnego Stanów Zjednoczonych i partnerów zagranicznych. Jednym z tych programów jest program sprzedaży zagranicznej Foreign Military Sales umożliwiający zagranicznym partnerom pozyskiwanie sprzętu wojskowego i usług amerykańskiego pochodzenia.

Podczas Targów odbyły się także rozmowy bilateralne. Szef MON spotkał się z kontradmirałem Andreasem Olssonem, Doradcą Ministra Obrony Szwecji.

***
We wtorek Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął także udział w uroczystej inauguracji roku szklonego klas mundurowych. Po raz pierwszy uczestniczyli w niej uczniowie Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego z Warszawy, którzy jak wyraził nadzieję szef MON za kilka lat zasilą wojska obrony cyberprzestrzeni.

szystkim kadetom szef MON życzył sukcesów w nauce oraz tego, aby związali swoją przyszłość z Wojskiem Polskim i z tym rodzajem sił zbrojnych, który sobie wybiorą. – Wszyscy służymy Ojczyźnie, wszyscy dbamy o to, żeby była bezpieczna – dodał minister.

W trakcie uroczystości minister wręczył uczniom wojskowego liceum znak orła na nakrycia głowy.

GALERIA >>> Silny przemysł zbrojeniowy to silne Wojsko Polskie