None

„Wojskowe Wyzwanie”, czyli szkolenie ochotników pod okiem wojskowych instruktorów

3 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: mł. chor. Tomasz Dettlaff
W sobotę 24 sierpnia w Brzegu, Lęborku i Hrubieszowie odbyły się ostatnie w tym roku zajęcia dla uczestników akcji "Wojskowe Wyzwanie". Z tajnikami żołnierskiego rzemiosła ochotników zapoznali żołnierze 1. Pułku Saperów, 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego i 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
Dla uczestników akcji żołnierze przygotowali atrakcyjne szkolenie, które różniło się w zależności od specyfiki jednostki wojskowej biorącej udział w projekcie. I tak w 2. Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym ochotnicy wzięli udział w szkoleniu spadochronowym, wspinaczkowym i taktycznym poznając specyfikę służby żołnierza zwiadowcy. W zajęciach zorganizowanych w lęborskim batalionie uczestnicy mieli okazję rzucić granatem ćwiczebnym, zapoznać się budową i zasadą działania broni, techniką ładowania magazynka oraz spróbowali swoich sił na symulatorze pola walki „Śnieżnik”.

Z kolei w 1. Pułku Saperów na adeptów żołnierskiego rzemiosła żołnierze obok zajęć z musztry wojskowej, pierwszej pomocy, terenoznawstwa, szkolenia strzeleckiego czekały również wyścigi łodzi saperskich i tzw. „ścieżka saperska”. Każdy kto zdecydował się wziąć udział w akcji mógł zapoznać się z wyposażeniem żołnierzy, tradycjami jednostki oraz sprawdzić swoją sprawność fizyczną. Uczestnicy dowiedzieli się również jakie kroki należy podjąć aby na stałe związać swoją przyszłość z Wojskiem Polskim.

***
Zorganizowana w ramach kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” akcja „Wojskowe Wyzwanie” umożliwiła sympatykom wojska wstąpienie do Wojska Polskiego na jeden dzień. Cieszący się dużym zainteresowaniem projekt realizowały jednostki wojskowe w całym kraju.

Kampania "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" ma na celu zwiększenie liczebności Wojska Polskiego poprzez przedstawienie realiów wojskowej służby przez samych żołnierzy w bezpośrednich rozmowach z zainteresowanymi i zachęcenie do wstąpienia do wojska.