None

Odszedł jeden z "Rycerzy biało-czerwonej"

Autor zdjęcia: MON
Na wieczną wartę odszedł płk prof Jerzy Majkowski ps. "Czarny", uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz NOW-AK Batalionu "Gustaw". Sylwetkę oraz losy jednego z niezłomnych Rycerzy Białoczerwonej przybliża nam Pan Jacek Matuszak z Ministerstwa Obrony Narodowej.
"Urodzeni po 1918 roku byli pierwszym pokoleniem wolnych Polaków. Wśród nich był też Jerzy Majkowski (rocznik 1928), harcerz i późniejszy profesor nauk medycznych. Los sprawił, że był on szczęśliwcem, który miał możność urodzić się w wolnej Polsce. Ale, jak pokazała przyszłość, nie mógł cieszyć się nią zbyt długo. Zaledwie 16 lat po swoich urodzinach przyszło mu stanąć do walki.

Jako szesnastolatek, Jerzy Majkowski ps. „Czarny”, żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej, 1 sierpnia podjął walkę z bronią w ręku przeciwko Niemcom. W dniu wybuchu powstania warszawskiego był strzelcem kompanii „Anna” w Batalionie „Gustaw”. Przez kolejne 63 dni walki nie tylko dwukrotnie awansował, ale zasłużył na jedno z najwyższych odznaczeń wojskowych – Krzyż Walecznych.

Choć powstanie zakończyło się przegraną, Jerzy Majkowski nie żałował tego czasu. Podjęcie walki uważał nie tylko za swój obowiązek, ale także za coś zupełnie naturalnego w tamtym czasie i sytuacji."

Warto podkreślić, że płk Majkowski był również bohaterem organizowanej przez Ministerstwo Obrony Narodowej kampanii "Rycerze Biało-Czerwonej", której ideą jest z jednej strony pokazanie bohaterów którzy walczyli za Polskę na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, a z drugiej przybliżenie sylwetek współczesnych żołnierzy Wojska Polskiego. W listopadzie 2017 roku prof Majkowski był jednym z weteranów Armii Krajowej, którzy symbolicznie przekazali żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej pierwsze karabinki typu Grot. 5 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wręczł ppłk. Jerzemu Majkowskiemu awans na stopień Pułkownika Wojska Polskiego.

Cześć Jego Pamięci!

Źródło: Polska Zbrojna, Ministerstwo Obrony Narodowej.