Uroczystość wręczenia broni

Ruszyła II edycja Legii Akademickiej!

4 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: CSWIiCh Wrocław
5 lipca 2019 14:10
W tegoroczne wakacje 4200 studentów - ochotników w centrach szkolenia i jednostkach wojskowych zostanie wcielonych do służby, aby w ramach „Legii Akademickiej” przejść przeszkolenie wojskowe. W drugiej edycji programu udział biorą 64 uczelnie, w tym pięć wojskowych.
W pierwszym tygodniu Legii Akademickiej w całym kraju studentom, którzy rozpoczęli szkolenie wojskowe w ramach programu uroczyście wręczono broń. To symbol każdego żołnierza, a jej posiadanie to duży obowiązek i odpowiedzialność.

W słowach skierowanych do żołnierzy podczas uroczystości, dowódcy wielokrotnie podkreślali, że zawód żołnierza to powołanie i ciągła gotowość do służby dla dobra naszego kraju.

– Wręczenie broni jest nie tylko dopełnieniem umundurowania, ten moment ma symboliczne przesłanie i związany jest z wielką odpowiedzialnością. Wręczana Wam uroczyście broń ma służyć obronie kraju i zapewnieniu jego bezpieczeństwa. Niech służy Wam tylko do utrzymania pokoju. – powiedział Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych st. chor. szt. Paweł Urbański i życzył nowoprzybyłym żołnierzom wytrwałości.

Uczestnicy Legii Akademickiej, którzy w lipcu i sierpniu stawią się w wojsku, mają już za sobą szkolenie teoretyczne. Kolejnym etapem są zajęcia praktyczne. Część z nich została właśnie wcielona do służby. Będą uczyć się w ośmiu centrach szkolenia oraz dziesięciu jednostkach wojskowych.

Szkolenie podstawowe studentów potrwa do 18 lipca. Następnie złożą oni przysięgę wojskową. 22 lipca rozpocznie się drugi etap – szkolenie kandydatów, którzy chcą zostać podoficerami. Kończący je studenci otrzymają stopnie kaprala.

Nowością w tej edycji „Legii Akademickiej” będzie szkolenie pilotażowe pod kątem ewentualnej służby w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Potrwa ono od 12 do 17 sierpnia. W zajęciach, które będą przeprowadzone na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Łączności w Zegrzu, udział będą mogli wziąć studenci informatyki, cybernetyki, kryptologii, matematyki.

Drugi turnus w ramach programu „Legia Akademicka” rozpocznie się 18 i 19 sierpnia. Szkolenie podstawowe zakończy się 6 września, a dzień później studenci złożą przysięgę wojskową. Podoficerska część szkolenia odbędzie się w dniach 9 - 29 września.

***
Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. To przygoda, realizacja własnych pasji, szansa na zdobycie dodatkowych kwalifikacji, to prestiż.

Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło w 2017 roku pilotażowy program ochotniczego szkolenia wojskowego studentów „Legia Akademicka”. Program realizowany jest w roku akademickim 2018/2019. Organizatorem części teoretycznej szkolenia, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej jest Rektor uczelni, która dołączyła do programu Legia Akademicka. Część praktyczną wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Celem programu „Legia Akademicka” jest m.in. odbudowa rezerw osobowych sił zbrojnych, zwłaszcza w korpusach szeregowych i podoficerów.

W roku 2017/2018 w pierwszej edycji „Legii Akademickiej” wzięło udział 61 uczelni, w tym 5 wojskowych. Do udziału w programie zgłosiło się wówczas 5,5 tys. studentów. Część teoretyczną na uczelniach zaliczyło 3,8 tys. z nich. Na praktyczne szkolenie wojskowe zgłosiło się 3,4 tys. studentów. Ukończyło je 2,7 tys., spośród których 2 tys. osób uzyskało stopień kaprala.