Dziękuję, że chronicie życie, zdrowie i mienie mieszkańców południowo – wschodniej Polski

Dziękuję, że chronicie życie, zdrowie i mienie mieszkańców południowo – wschodniej Polski

Autor zdjęcia: CO MON
24 maja 2019 14:33
- To właśnie Wy, którzy dziś składaliście przysięgę byliście 3 dni temu tam, gdzie oczekiwano waszego wsparcia i pomocy. Żołnierze WOT wspierają straż pożarną i inne służby, ale przede wszystkim wspierają mieszkańców na terenach podtopionych, chroniąc ich życie, zdrowie i mienie - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Lublinie.
W piątek, 24 maja br. szef MON wziął udział w uroczystej przysiędze 74 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Była to dziewiętnasta przysięga w ciągu dwóch lat formowania brygady.
 
Minister złożył gratulacje wszystkim, którzy wstąpili w szeregi Wojska Polskiego. Dziękując za dotychczasowa służbę, przypomniał z jaką odpowiedzialnością i jakim poświęceniem jest ona związana. - Swoją postawą udowodniliście, że żołnierze obrony terytorialnej są zawsze gotowi, są zawsze blisko – zaznaczył minister.

Szef MON poinformował, że żołnierze z 2. Brygady WOT mogą jeszcze dziś wesprzeć służby w województwie świętokrzyskim. - Jesteście w gotowości. Alarm został ogłoszony. Jeżeli będzie taka potrzeba ruszycie do Zawichostu czy Sandomierza i tam będziecie wspierać funkcjonariuszy i żołnierzy – mówił szef MON.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej, jest obrona i wspieranie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe. Zadania te żołnierze realizują przy ścisłej współpracy z lokalną administracją, która chętnie widzi na swoim terenie żołnierzy brygady. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”.

Podczas wizyty w Lublinie minister M. Błaszczak podziękował wszystkim żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej a także żołnierzom wojsk operacyjnych, którzy od wtorku pomagają walczyć ze skutkami nawałnic w południowo – wschodniej Polsce.

***
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych brygad OT w kraju. Liczy ponad 3300 żołnierzy, którzy służą w pięciu batalionach na terenie województwa lubelskiego i tworzą największą brygadę OT w kraju.

Brygada otrzymała nazwę wyróżniającą, oznakę, imię patrona oraz przejęła tradycje: 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, 9 Pułku Piechoty Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” Okręgu WiN – Lublin. Brygada obchodzi swoje święto 24 maja, na pamiątkę największej bitwy partyzanckiej, jaką stoczyły oddziały „Zapory” pod Krężnicą Okrągłą właśnie tego dnia w 1944 r.

Powiązane artykuły