Żołnierzy Czarnej Dywizji szkolą się na drawskim poligonie

Żołnierze Czarnej Dywizji szkolą się na drawskim poligonie

Autor zdjęcia: CO MON
24 maja 2019 14:54
Od wtorku 21 maja br. oddziały 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej ćwiczą na drawskim poligonie m.in. taktykę i kierowanie ogniem w podstawowych rodzajach walki.
Przemieszczenie do wskazanych lokalizacji w północno-zachodniej części kraju dużej liczby ciężkiego sprzętu - czołgów Leopard 2A4, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czy specjalistycznego sprzętu, stanowiło ważny sprawdzian logistyczny dla mundurowych. Przerzut niemal tysiąca jednostek sprzętu oraz kilku tysięcy żołnierzy przeprowadzony został sposobem kombinowanym, czyli z wykorzystaniem transportów kolejowych i dróg publicznych. Za kilka dni zrealizowany zostanie ostatni etap przemieszczenia, tym razem drogą powietrzną.

Po dotarciu sił głównych Czarnej Dywizji do wyznaczonych rejonów i odtworzeniu zdolności bojowej, na obiektach poligonowych Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie rozpoczęło się intensywne szkolenie.

Kompanie czołgów świętoszowskiej 10. Brygady Kawalerii Pancernej oraz piechoty zmotoryzowanej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza przeprowadziły już pierwsze kierowania ogniem.

Dragoni z batalionu zmechanizowanego zrealizowali m.in. strzelania sytuacyjne oraz zajęcia z taktyki. Swoje „branżowe” rzemiosło doskonalą także pododdziały rodzajów wojsk, zaś elementy rozpoznawcze cicho i skutecznie realizują swoją specyfikę zadań. Nie próżnują także łącznościowcy i informatycy.

Całość przebiegu szkolenia na obiektach drawskiego poligonu monitorują oficerowie i podoficerowie Punktu Kierowania Szkoleniem 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. „Zakres oraz intensywność zadań, które realizują podległe jednostki wojskowe jest naprawdę znaczny. Rolą zespołu, którym kieruję jest stały nadzór nad odbywającym się jednocześnie w kilku lokalizacjach prawidłowym, zgodnym z warunkami bezpieczeństwa szkoleniem”. – podkreślił pułkownik Zbigniew Markowski -szef szkolenia dywizji i zarazem dowódca zgrupowania poligonowego.

Przed żołnierzami od poniedziałku 27 maja br. kolejny intensywny tydzień zadań szkoleniowych. A wszystko po to, żeby sprawdzić umiejętności żołnierzy podczas ćwiczenia taktycznego z wojskami pod kryptonimem Dragon-19, które rozpocznie się już za kilkanaście dni.