Wojsko Polskie cały czas walczy z żywiołem

Wojsko Polskie cały czas pomaga w walce z żywiołem

2 zdjęć w galerii
Autor zdjęcia: CO MON
24 maja 2019 20:16
- Wojska operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowane są w ratowanie mienia, zdrowia i życia obywateli zagrożonych podtopieniami - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po spotkaniu z żołnierzami w Sandomierzu.
Szef MON w piątek wziął udział w odprawie z żołnierzami, którzy w Sandomierzu, Zawichoście i okolicach odpowiadają za zaangażowanie Wojska Polskiego w akcję usuwania skutków powodzi i podtopień w regionie.

Od wtorku kilkuset żołnierzy na terenie południowo - wschodniej Polski niesie pomoc poszkodowanym przez nawałnice. Żołnierze zabezpieczają dobytek mieszkańców oraz pracują przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.

W akcji wykorzystywany jest sprzęt specjalistyczny jednostek inżynieryjnych. Udział biorą także śmigłowce Mi-17 z 25 Brygady kawalerii Powietrznej. Do żołnierzy m. in. z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich,  3. Batalionu Inżynieryjnego dołączyli żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej i 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia oraz specjalsi.

- Teraz skoncentrowani jesteśmy głównie na województwie świętokrzyskim, ale także na województwie podkarpackim, gdzie używany jest śmigłowiec z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Ze śmigłowca zrzucane są worki z piaskiem i z gruzem. Zadaniem, które wykonują żołnierze jest wypełnienie wyrwy, jaka powstała w wale w powiecie stalowowolskim w gminie Bojanów – poinformował minister Błaszczak.

W piątek na terenie pięciu województw południowo-wschodniej Polski w zadania kryzysowe zaangażowanych jest blisko 500 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz niemal 300 żołnierzy wojsk operacyjnych. Ponadto WOT utrzymują swoje siły w stanie gotowości w innych województwach, w których mogą wystąpić zagrożenia.

W weekend fala wezbraniowa dojdzie do Sandomierza. Do żołnierzy, którzy od kilkunastu godzin pracują w regionie,  dołączą Wojska Specjalne, które będą monitorować stan wody na Wiśle przy wykorzystaniu drona.

Minister M. Błaszczak podczas wizyty w Zawichoście podziękował strażakom ochotnikom, strażakom Państwowej Straży Pożarnej, policjantom oraz żołnierzom za wzorową współpracę w tym trudnym czasie. Wszystkie służby od wczorajszych godzin wieczornych pracują przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych.
 
Jesteśmy przygotowani do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo – zaznaczył szef MON.