Śmigłowce wsparcia ogniowego AH-64E Apache ćwiczą na drawskim poligonie

9 zdjęć w galerii
3 Brygada Lotnictwa Bojowego „Warriors” (1st Combat Aviation Brigade) na co dzień stacjonująca w Fort Hood w Teksasie wykonywała zadanie wsparcia z powietrza wojsk amerykańskich w ramach ćwiczenia DEFENDER-Europe 20+.
Lotnisko ZIEMSKO jako jeden z obiektów Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko jest głównym miejscem wykonywania operacji powietrznych przez amerykańskie śmigłowce AH-64E Apache. Stanowią one część komponentu sił powietrznych Stanów Zjednoczonych wydzielonego do wsparcia sojuszniczego ćwiczenia polskich i amerykańskich wojsk.

Jednym z elementów koniecznych do wykonania danej misji jest odpowiednia obsługa przedlotowa, na którą składa się chociażby tankowanie i sprawdzenie systemów paliwowych. Po wykonanej obsłudze, Apache przemieściły się w rejon ześrodkowania wojsk w celu wykonania danej misji.

Zadania wsparcia wojsk własnych z powietrza polegają głownie na osłonie w trak­cie kry­tycz­nych faz przepraw, jakie są realizowane na drawskim poligonie – powiedział kpt. Robyn J. Haake z 82 Dywizji Powietrznodesantowej.

Tekst: por. Ewa Złotnicka
Zdjęcia: sierż. Piotr Gubernat, szer. Piotr Pytel