szer. Piotr Pytel

12 Brygada w drodze na Defendera

Od jesieni zeszłego roku przygotowywali się do międzynarodowych manewrów, w marcu br. zabezpieczali przerzut wojsk amerykańskich, a dzisiaj sami wyruszyli na poligon drawski – od poniedziałku 25 maja br. żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przemieszczają się na ćwiczenie pk. DEFENDER – Europe 20 Plus.

W licznych wojskowych kolumnach są zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, Wozy Ewakuacji Medycznej, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, jak i specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Przemieszczenie 12 Brygady ze Szczecina i Stargardu rozpoczęło się w poniedziałek 25 maja br. i potrwa kilka dni.

 

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy Pomorza Zachodniego. Kolejne duże przemieszczenie odbędzie się w najbliższą środę 27 maja br. ze Stargardu, kiedy to żołnierze i sprzęt 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej wyruszą na poligon. Kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty BWP-1 będzie załadowane na transport operacyjny i koleją przemieści się ze Stargardu na poligon drawski.

 

***
12 Brygada Zmechanizowana jako jedna z największych i najnowocześniejszych jednostek Wojsk Lądowych od lat jest mocno zaangażowana w różnego rodzaju szkolenia i ćwiczenia, w szczególności w środowisku sojuszniczym. Po półrocznym okresie intensywnych przygotowań do udziału w międzynarodowym ćwiczeniu pk. DEFENDER EUROPE 20 PLUS żołnierze i sprzęt 12 Brygady przemieszczają się już na poligon drawski, aby wspólnie z sojusznikami realizować działania taktyczne w ramach ćwiczenia. „Błękitna” Brygada będzie głównym ćwiczącym ze strony polskiej, dlatego planuje się udział ponad tysiąca żołnierzy oraz kilkuset pojazdów wojskowych.

Więcej informacji o 12 Brygadzie na stronie: https://www.wojsko-polskie.pl/12bz/

 

Tekst: kpt. Błażej Łukaszewski
Zdjęcia: szer. Piotr Pytel

OFICER PRASOWY 12BZ
kpt. Błażej ŁUKASZEWSKI