Akcja serce
Serce

Akcja serce

Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania.

Wojskowi lotnicy ratują ludzkie życie

Transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu. Siły Zbrojne RP przeprowadziły setki takich lotów w ramach „Akcji Serce”.
 
Najczęściej w ramach wspomnianej akcji wykorzystywane były statki powietrzne 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33. Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w „Akcję Serce” zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.
 
Pierwszy lot z sercem do przeszczepu wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Najczęściej narządy do przeszczepu na pokładzie samolotów transportują piloci z balickiej jednostki. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.