Przysięga LA w 9BBKPanc.

24 zdjęć w galerii
W sobotę (04.09.2021) na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej odbyła się ważna uroczystość. Studenci II turnusu Legii Akademickiej złożyli przysięgę wojskową.


„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic” – przysięgali studenci powtarzając słowa Roty za szefem sztabu 9BBKPanc. ppłk. Grzegorzem Trojanem.  Błogosławieństwa udzielił im ks. por. Sławomir Jarocki. W trakcie uroczystości wyróżniający się żołnierze otrzymali Listy Gratulacyjne oraz podziękowania skierowane do ich rodziców i najbliższych.

„Dzisiaj zostajecie żołnierzami rezerwy. Jednak Ci, którzy się zdecydują i przejdą dodatkowe szkolenia, mają otwarte drzwi do zawodowej służby wojskowej” –  napisał w liście skierowanym do studentów minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a ppłk Grzegorz Trojan dodał do tych słów zaproszenie do wstąpienia w szeregi 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczystość zakończyła się  defiladą wojskową.

 ***
Przysięga wojskowa  kończy pierwszy moduł szkolenia w ramach programu „Legia Akademicka”. Studenci mogą zakończyć na tym swoją wakacyjną przygodę z wojskiem lub kontynuować szkolenie w ramach tzw. modułu podoficerskiego. Większość zdecydowała się zostać i po krótkich przepustkach wrócą do jednostki już w poniedziałek (06.09.2021), by kontynuować szkolenie. II turnus programu „Legia Akademicka”, który rozpoczął się w 9BBKPanc. 15 sierpnia br. potrwa do 25 września.