None

Chwała saperom!

8 zdjęć w galerii
Saperzy z 9BBKPanc. podobnie jak ich koledzy w całym kraju obchodzą 16 kwietnia Święto Wojsk Inżynieryjnych. W 9 brygadzie funkcjonuje patrol saperski nr 9, którym dowodzi st. chor. szt. Stanisław Śmigielski.
Patrol saperski nr 9 to 8. żołnierzy, którzy pełnią służbę 7 dni w tygodniu. Do realizacji zgłoszeń są wzywani kilkaset razy w roku. Obsługują północno – zachodnią część woj. warmińsko – mazurskiego, w tym powiaty: braniewski, elbląski i bartoszycki. Najczęściej usuwają niebezpieczne pozostałości po II wojnie światowej.

 Funkcjonujący w  9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej, 9 patrol saperski w 2020 roku podjął i zneutralizował ok. 2000 niebezpiecznych przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych (PWiN), realizując 300 zgłoszeń. Najczęściej podejmowano:  pociski artyleryjskie, granaty moździerzowe i amunicje strzelecką, ale zdarzały się też bomby  lotnicze. Od początku tego roku (2021) saperzy z Braniewa zrealizowali ponad 60 interwencji, z czego tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni kwietnia zanotowali 25 wyjazdów.

 
***

Święto Wojsk Inżynieryjnych zostało ustanowione na pamiątkę sforsowania przez 1. Armię WP linii Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku. Operacja ta doprowadziła do zakończenia II wojny światowej.