Turniej "Miasta - Okręty" w świnoujskim Porcie Wojennym

44 zdjęć w galerii
Konkurs wiedzy marynistycznej, przeciąganie cumy, sztafeta z odbijaczem czy rzut kołem ratunkowym – to tylko część konkurencji w ramach projektu edukacyjnego „Miasta - Okręty”, który w sobotę rozegrany został w świnoujskim Porcie Wojennym. W imprezie startowała młodzież reprezentująca miasta, które są patronami okrętów z 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo - Minowych, czyli Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia i Świnoujścia.
Tegoroczne zawody to XVII edycja Wieloboju Morskiego o Złotą Kotwicę Marynarki Wojennej, zwanego potocznie turniejem „Miasta-Okręty”. W poszczególnych lokalizacjach odbywają się miejskie kwalifikacje, następnie zwycięskie zespoły, zyskują prawo reprezentowania swoich miast podczas finału w Świnoujściu (które jako gospodarz wystawia swoją reprezentację). Każdy zespół składał się z siedmiu uczniów, którzy byli wspomagani przez trzech marynarzy z okrętu noszącego nazwę ich miasta. Tegorocznym zwycięzcą okazała się reprezentacja Gniezna. Gratulujemy !!!

W miastach, które zaangażowały się w projekt, organizowane są związane z morzem konkursy historyczne, plastyczne, fotograficzne, wycieczki, a także ekspozycje zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej.

Przez ostatnie trzy lata turniej nie odbywał się z powodu pandemii, co tylko zwiększyło poziom sportowych emocji u uczestników zmagań.
 
***

Turniej „Miasta-Okręty” to wydarzenie które od wielu lat realizują 2. Dywizjon Okrętów Transportowo-Minowych oraz samorządy sześciu polskich miast: Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania, Torunia i Świnoujścia. Co je łączy? Wszystkie mają „swoje” okręty. Nazwy miast noszą należące do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża jednostki transportowo-minowe, z kolei Świnoujście jest patronem ORP Kontradmirał X. Czernicki.

06.06.2022 r.