Dzień Flagi RP oraz Narodowe Święto Trzeciego Maja

29 zdjęć w galerii
W majowy weekend, marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczczą Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego maja. W jednostkach wojskowych na maszt zostanie podniesiona flaga państwowa, natomiast na okrętach wielka gala banderowa. Trzeciego maja po zachodzie słońca, na okrętach w Świnoujściu oraz w Gdyni zapalona zostanie gala świetlna.
Jak co roku, na najwyższej latarni morskiej w Polsce zawiśnie ogromna biało-czerwona flaga. Akcja wciągania flagi będzie miała miejsce przy asyście Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia. W godzinach 11.00 - 13.00 przy nabrzeżu GPK udostępni swoje pokłady do zwiedzania Trałowiec ORP Drużno.

We wtorek, 3 maja o godz. 10.00 w Kościele pw. Chrystusa Króla odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę, następnie uczestnicy nabożeństwa przemaszerują na Plac Słowiański, gdzie odbędzie się uroczysty apel, zakończony złożeniem kwiatów przez delegacje pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość RP”. Całość uświetni występ świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja w Garnizonie Dziwnów rozpoczną się o godzinie 12.00 Mszą Świętą za Ojczyznę w Kościele parafialnym pw. Świętego Józefa, następnie odbędzie się przejazd pod „Pomnik Zwycięstwa”, gdzie będzie miał miejsce okolicznościowy apel.

***

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony został na mocy ustawy z lutego 2004 roku. Data nie jest przypadkowa. Jest to dzień, pomiędzy dwoma Świętami Państwowymi, w którym Polakom towarzyszą refleksje patriotyczne. Wybór daty podkreśla także obchodzony w tym samym terminie Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 2 maja to dzień, w którym szczególnie skupiamy się nad pochodzeniem i znaczeniem Polskiej Flagi Państwowej oraz barw i symboli narodowych. Jeden z zapisów ustawy normującej nasze barwy narodowe z 7 lutego 1831 roku mówi, że pod tym znakiem "winni łączyć się Polacy". Dlatego też 2 maja każdego roku nasza flaga nie tylko w Polsce, ale wszędzie tam gdzie są Polacy, jest symbolem łączącym i jednoczącym naszych rodaków, stanowiąc widoczny obraz naszej przynależności narodowej.

***

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową, którą sejm przyjął właśnie tego dnia. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego państwa opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą spisaną na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku. Po upadku niepodległej Rzeczypospolitej w 1795 r. stała się symbolem walki o odzyskanie suwerenności.

01.05.2022 r.