29. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

19 zdjęć w galerii
W piątek, 14 stycznia delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wzięła udział w uroczystościach upamiętniających rocznicę zatonięcia promu MF Jan Heweliusz.
Delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w obecności władz samorządowych, środowisk związanych z gospodarką morską oraz rodzin ofiar i mieszkańców miasta złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem „Tym którzy nie powrócili z morza” w 29. rocznicę zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz”. Dokładnie o godzinie 09.00 rozbrzmiały tyfony jednostek cumujących w świnoujskim Porcie.

***

Prom MF „Jan Heweliusz” zatonął 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. W trakcie zdarzenia na morzu był sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta a prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Znajdując się około 15 mil morskich od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i zatonął. W tej największej powojennej morskiej tragedii zginęło 55 osób - 20 marynarzy i 35 pasażerów. Zdołano uratować 9 osób. Prom "Jan Heweliusz" obrócił się do góry dnem o godz. 5.12. Parę minut po godz. 11 znalazł się całkowicie pod wodą.

14.01.2022 r.